eOstroleka.pl
Polska,

SLD chce uczcić w Sejmie 70. rocznicę bitwy pod Lenino

REKLAMA
zdjecie 480
fot. sld.org.plfot. sld.org.pl
REKLAMA

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce by na najbliższym posiedzeniu Sejm uczcił 70. rocznicę bitwy pod Lenino, a zarazem oddał hołd wszystkim polskim żołnierzom, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Klub SLD złożył w Sejmie projekt uchwały w tej sprawie.

Wiceszef sejmowej komisji spraw zagranicznych Tadeusz Iwiński, mówił że celem uchwały jest przede wszystkim sprzeciw wobec "różnicowania wysiłku i ofiary kombatantów". "Nie da się zważyć, ani zmierzyć, który wysiłek był większy - czy żołnierzy ze Wschodu, czy z Zachodu - oni wszyscy walczyli o niepodległą Polskę" - powiedział poseł SLD.

Niestety ubiegłotygodniowe obchody 70. rocznicy bitwy pod Lenino miały tak niską rangę - nie wziął w nich udziału nikt z ważnych osób w państwie. "Powoli ci wszyscy kombatanci odchodzą i dlatego to jest prawdopodobnie ostatnia taka okrągła rocznica, kiedy możemy oddać hołd również bohaterom bitwy pod Lenino" - dodał Iwiński.  Sejm miałby się również - zgodnie z propozycją Sojuszu - przeciwstawić "próbom dzielenia i różnicowania wysiłku kombatantów w zależności od tego, w jakich formacjach walczyli podczas II wojny światowej". "Wszyscy kombatanci - niezależnie od tego, czy do Polski szli z Zachodu, czy ze Wschodu - zasługują na szacunek" - podkreślono w projekcie uchwały.

Należy pamiętać, że 12 i 13 października 1943 r. w okolicach Lenino na Białorusi bitwę z Niemcami stoczyła radziecka 33. Armia Frontu Zachodniego, w skład której wchodziła polska 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzona przez gen. Zygmunta Berlinga. Bitwa była pierwszym bojem polskiej jednostki utworzonej w ZSRR z inicjatywy Związku Patriotów Polskich. W czasie dwudniowych walk zginęło około 1,5 tys. żołnierzy niemieckich, 326 wzięto do niewoli, zdobyto m.in. 58 dział i moździerzy. Straty wśród Polaków wyniosły 512 zabitych lub zmarłych z powodu ran, 1776 rannych i 663 zaginionych.

Projekt uchwały Sejmu RP z dnia ……………….  2013 r. w sprawie uczczenia 70. rocznicy bitwy pod Lenino

W 70. rocznicę udziału 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki w bitwie pod Lenino - Sejm RP oddaje hołd wszystkim żołnierzom 1. Armii Wojska Polskiego. Ich szlak bojowy wiódł spod Lenino, poprzez przełamanie Wału Pomorskiego, wyzwolenie Kołobrzegu, forsowanie Odry, aż do Berlina.

Sejm RP oddaje hołd wszystkim żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej złożyli daninę krwi, walcząc o Polskę.

Sejm RP przeciwstawia się próbom dzielenia i różnicowania wysiłku kombatantów w zależności od tego, w jakich formacjach walczyli, podczas II wojny światowej. Wszyscy kombatanci – niezależnie od tego, czy do Polski szli z Zachodu, czy ze Wschodu – zasługują na szacunek.


Uzasadnienie

W dniach 12-13 października 1943 roku 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki stoczyła u boku radzieckiej 33. Armii bitwę z siłami Wehrmachtu. W bitwie poległo 510 polskich żołnierzy.

1 Armia Wojska Polskiego w skład, której weszła później 1. Dywizja Piechoty im.Tadeusza Kościuszki przeszła szlak bojowy od Lenino do Berlina. Uczestniczyła w operacji wyzwalania zniszczonej po powstaniu Warszawy. Żołnierze tej Armii brali udział w ciężkich walkach o Wał Pomorski, w których poległo 5 tysięcy żołnierzy, a 11 tysięcy odniosło rany. Niemniej ciężkie walki toczyły się, podczas wyzwalania Kołobrzegu.   1 Armia Wojska Polskiego wzięła udział w forsowaniu Odry i w zdobyciu Berlina. W Bitwie o Berlin poległo 7 tysięcy polskich żołnierzy, a 17 tysięcy zostało rannych.

Wojsko Polskie sformowane w ZSRR w 1943, było najliczniejszą polską formacją wojskową w czasie II wojny światowej. Żołnierze Pierwszej, Drugiej i Trzeciej Armii Wojska Polskiego walczyli o wyzwolenie Ojczyzny. Walcząc o Polskę zapłacili nierzadko cenę najwyższą.

W ostatnich kilkunastu latach można było zaobserwować niepokojącą tendencję, dzielenia kombatantów II wojny światowej w zależności od formacji, w której walczyli. Wywyższano jednych, kosztem drugich. 74 lata po wybuchu II wojny światowej i 24 lata po Okrągłym Stole, takie zabiegi są niezrozumiałe i budzą najwyższe oburzenie.
Krew polskich żołnierzy jest tak samo cenna, niezależnie od tego, czy szli oni do Polski ze Wschodu, czy z Zachodu. Rzeczpospolita Polska powinna oddać należyty hołd wszystkim żołnierzom walczącym o wyzwolenie Ojczyzny.

Źródło: sld.org.pl
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×