To już trzecia edycja konkursu poświęconego księdzu Władysławowi Skierkowskiemu. Celem konkursu jest m.in. przybliżenie mieszkańcom gmin kurpiowskich postaci i dorobku księdza Skierkowskiego, popularyzowanie kultury regionalnej, a także zaciekawienie regionalną literaturą.
Konkurs "Skierkowski.21" organizują: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu, Filia Biblioteczna w Wykrocie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Brata Zenona Żebrowskiego w Wykrocie.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VIII Szkół Podstawowych z gmin kurpiowskich, ich rodziców oraz wszystkich zainteresowanych postacią i działalnością księdza Władysława Skierkowskiego.
W konkursie można wziąć udział indywidualnie bądź grupowo - uczestnicy mogą połączyć się w drużyny od 3 do 5 osób z innymi osobami w różnym wieku. Drużynę mogą utworzyć osoby niekoniecznie spokrewnione ze sobą. W każdej drużynie członkiem musi być co najmniej jeden uczeń uczęszczający do szkoły podstawowej.
Zadaniem uczestników jest wykonanie czterech zadań:
- Zadanie nr 1 – wypełnienie testu wiedzy o księdzu Władysławie Skierkowskim on-line. Na wypełnienie testu uczestnik/drużyna będą mieli 45 minut.
- Zadanie nr 2 – przepisanie piękną kaligrafią jednej zwrotki pieśni leśnej (na czystej kartce, bez linii i kratki). W ocenie wykonania tego zadania Komisja Konkursowa będzie zwracała uwagę na poprawność językową, ortograficzną i interpunkcyjną oraz zgodność zapisu z oryginałem.
- Zadanie nr 3 – wykonanie ilustracji do wybranej w zadaniu nr 2 pieśni leśnej. Format ilustracji A3, technika dowolna.
- Zadanie nr 4 - zredagowanie życzeń skierowanych do Puszczy Kurpiowskiej. Tekst życzeń może być zapisany ręcznie lub w formie wydruku komputerowego. W ocenie komisja uwzględni oryginalność życzeń, poprawność językową, interpunkcyjną i ortograficzną.
Formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć do 24 listopada. Więcej w poniższym regulaminie.
REGULAMIN KONKURSU SKIERKOWSKI.21 (584,08 KB)
Ks. Władysław Skierkowski - kim był?
Władysław Skierkowski to polski duchowny katolicki, badacz i popularyzator kultury kurpiowskiej. Autor zbioru pieśni kurpiowskich Puszcza kurpiowska w pieśni, a także sztuki teatralnej Wesele na Kurpiach. Żył w latach 1886-1941. W latach 1913-1915 posługiwał w Myszyńcu, gdzie zainteresował się kulturą kurpiowską. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Działdowie w 1941 roku.