Nieprawidłowości w realizacji budowy boiska piłkarskiego w Łysych zapoczątkowały lawinę zdarzeń: wniosek do ubezpieczalni, zawiadomienie prokuratury, aż w końcu skargę na wójta, gdzie zarzucano mu działanie na szkodę interesu publicznego. Sprawę rozstrzygnęła rada gminy, uznając skargę za bezzasadną.
Skarga na działalność wójta gminy Łyse, którą w listopadzie 2022 r. rozpatrywała rada gminy, dotyczyła rzekomego niedopełnienia przez wójta obowiązków poprzez niewykonanie od roku 2018 do chwili obecnej prac wykończeniowych boiska piłkarskiego w Łysych polegających na niezasianiu trawy, co w konsekwencji doprowadziło do rzekomego zniszczenia siatki przeciwko kretom, instalacji nawodnieniowej boiska oraz konieczności wymiany wierzchniej warstwy gruntu. Skarżący (swoją drogą - były wójt) uważał, że wójt Grzegorz Fabiszewski nie dopełnił swoich obowiązków i działał na szkodę interesu publicznego gminy Łyse.
Komisja Skarg Wniosków i Petycji ustaliła, jak wyglądała sprawa budowy boiska piłkarskiego o nawierzchni trawiastej w Łysych.
W kwietniu 2019 r. wójt gminy Łyse wystąpił do wykonawcy o spotkanie w związku z wadami ujawnionymi na boisku po upływie okresu zimowego. Po dokonaniu wizji lokalnej, wezwał wykonawcę do dokonania napraw, tj. usunięcia zanieczyszczeń (kamieni, szkieł, gruzu i innych) oraz dowiezienia odpowiedniej warstwy gruntu pod zasiew traw wraz z wstępnym zagęszczeniem i niwelacją terenu.
Dwa miesiące później pobrano próbki z terenu boiska. Stwierdzono liczne zanieczyszczenia, tj. szkła, śmieci, kawałki cegieł. W związku z tym wójt wezwał ubezpieczalnię do zapłaty kwoty ponad 8,9 tys. zł z tytułu gwarancji należytego wykonania kontraktu. Sumę tę udało się pozyskać w lutym 2020 r.
Wójt Grzegorz Fabiszewski zawiadomił też prokuraturę w związku z nieprawidłowościami w realizacji budowy boiska. Postępowanie umorzono z powodu braku wystąpienia znamion przestępstwa.
W ustaleniach komisji wskazano również, że wójt wystąpił o dofinansowanie na zadanie inwestycyjne „Budowa stadionu lekkoatletycznego w miejscowości Łyse”, co zakończyło się zakwalifikowaniem do dofinansowania w wysokości 1,1 mln zł. Zakres robót niezbędnych do wykonania obejmował też wymianę wierzchniej warstwy boiska piłkarskiego zawierającej różnego rodzaju zanieczyszczenia. - Wykonanie nowej wierzchniej warstwy boiska wymagało usunięcia siatki na krety oraz demontażu instalacji nawadniającej. Zdjęta wierzchnia warstwa została zagospodarowana na terenach przyległych do stadionu lekkoatletycznego - wskazano w uzasadnieniu.
Konkluzja rozpatrywania skargi była następująca:
Mając wszystkie powyższe okoliczności na uwadze Wójt Gminy Łyse nie był w stanie we wcześniejszym czasie dokonać wsiewu traw bez wymiany wierzchniej warstwy płyty boiska piłkarskiego. Podjęte działania doprowadziły do naprawy uprzednio powstałych nieprawidłowości w realizacji budowy boiska piłkarskiego oraz pozyskania dodatkowych środków finansowych ze środków zewnętrznych tj. Minister Sportu i Turystyki. Mając powyższe na uwadze skargę należy uznać w całości za bezzasadną.
Radni głosami 11 za, przy braku przeciwnych i wstrzymujących się, uznali skargę za bezzasadną.