Skandalem zakończyły się wybory do Rady Osiedla Stare Miasto. Były przewodniczący, Andrzej Rykowski, postanowił nieoczekiwanie zamknąć listę zgłaszanych kandydatów, łamiąc tym samym statut Rad Osiedli. Na nic zdały się głośne protesty grupy kilkudziesięciu mieszkańców.
Do kuriozalnej sytuacji doszło w poniedziałek, 30 marca podczas spotkania sprawozdawczo-wyborczego do Rady Osiedla Stare Miasto odbywającego się w ratuszu. Wzięło w nim udział około 50 mieszkańców osiedla. Podczas zgłaszania listy kandydatów, prowadzący spotkanie były przewodniczący, Andrzej Rykowski, zaskakując wszystkich, stwierdził nieoczekiwanie, że więcej zgłoszeń nie będzie przyjmował. Mimo tego, że na sali znajdowało się jeszcze kilkanaście osób chcących zgłosić swojego kandydata.
- Mamy obecnie 18 kandydatów i uważam, że jest to liczba wystarczająca do przeprowadzenia wyborów. Zamykam listę – oznajmił Rykowski.
Nie zwracał przy tym uwagi, że kilkanaście osób znajdujących się na sali głośno protestowało chcąc wskazać jeszcze swojego kandydata. Gwarantuje to uchwalony przez miejską radę statut Rad Osiedli. Co ciekawe, sam Rykowski wprowadzając do głosowania zaznaczył, że lista kandydatów jest nieograniczona a wystartować może każdy mieszkaniec osiedla. Kilkanaście minut później najwyraźniej o tym zapomniał.
Dla przypomnienia więc publikujemy fragment przyjętego w 2010 roku przez miejską radę statutu określającego zasady przeprowadzenia wyborów na radnych osiedlowych.
Uchwała nr 488 z 2010 roku przyjęta przez Radę Miasta Ostrołęki: Zasady i tryb przeprowadzenia wyborów do Rad Osiedli
1. Wybory do Rady są powszechne, równe, bezpośrednie i tajne. O wyborze na Radnego decyduje zwykła większość głosów.
2. Prawo wybierania i bycia wybieranym do Rady ma każdy mieszkaniec Osiedla, który odpowiednio, posiada czynne i bierne prawo wyborcze do Rady Miasta.
Rozdział dotyczący wysuwania kandydatów:
Kandydatów na członków Rady zgłasza się na Zebraniu wyborczym.
Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje uczestniczącym w Zebraniu wyborczym mieszkańcom Osiedla uprawnionym do głosowania.
1. Zgłoszenia kandydatów do Rady dokonuje się bezpośrednio na Zebraniu wyborczym.
2. Liczba zgłaszanych kandydatów nie jest ograniczona.
3. Przyjęcie zgłoszenia dokonuje się po złożeniu ustnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
Gdy dwóch oburzonych zachowaniem Rykowskiego mieszkańców osiedla podeszło do niego by wyjaśnić wątpliwości, ten usiłując uciec powiedział, że dyskutować z nikim nie ma zamiaru a na pytania nie będzie odpowiadał.
- Uważam, że zachowanie pana Rykowskiego było po prostu dalece niestosowne i chamskie. Jak można w ten sposób lekceważyć głosy i zdanie wyborców. Przecież on jest miejskim radnym. Sytuacja przypomina tę na Białorusi i jest daleka od demokracji. Po co było ustalać w ogóle jakiś kandydatów, jak można było od razu wskazać kto może a kto nie może kandydować – powiedział nam jeden z mieszkańców osiedla.
Osoby pokrzywdzone w ten sposób już zapowiedziały złożenie protestów wyborczych. Protesty związane z przebiegiem wyborów rozstrzyga Rada Miasta. Zgodnie ze statutem Rad Osiedli, nadzór nad prawidłowym przeprowadzeniem wyborów sprawuje prezydent miasta.
Do sprawy będziemy wracali.