eOstroleka.pl
Polska,

Seria leku wycofana z obrotu! Personel szpitalnej apteki w Ostrołęce znalazł szkło w fiolce

REKLAMA
REKLAMA

W szpitalnej aptece w Ostrołęce w fiolce jednego z leków znaleziono szkło. Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał całą serię leku z obrotu, wskazując na zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu serię produktu leczniczego Monover stosowanego w leczeniu niedokrwistości z niedoboru żelaza. Decyzja została podjęta po zgłoszeniu obecności szkła w jednej z fiolek produktu. Zgłoszenie dotyczyło serii 230504A-6 produktu Monover (Ferricum derisomaltosum) 100 mg, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji, z datą ważności 31 maja 2026 r.

Personel apteki szpitalnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Pisarskiego w Ostrołęce znalazł w jednej z fiolek szkło. Podczas kontroli Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego potwierdzono duży kawałek szkła o wielkości około 1 cm oraz drobinki przyklejone do ścian i szyjki fiolki.

Uznano, że prawdopodobną przyczyną jest stłuczona fiolka na linii napełniania. Ze względu na ciemnobrązowy kolor roztworu oraz wielkość i kształt cząstek szkła, nieprawidłowość nie została wykryta podczas kontroli.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał obrót produktem leczniczym Monover na terenie całego kraju dla serii 230504A-6.

- Z uwagi na powyższe oraz fakt, jakie zagrożenie niesie za sobą obecność fragmentów szkła w produkcie, podawanym jest dożylnie, Główny Inspektor Farmaceutyczny uznał, że istnieje przesłanka do wycofania z obrotu przedmiotowej serii produktu leczniczego oraz zakazu jej wprowadzania do obrotu - czytamy w decyzji GIF, w której dodano:

W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia, pacjentów jest w ocenie organu oczywiste. Występowanie w produkcie leczniczym podawanego dożylnie, kawałków szkła jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów. Tym samym, zagrożenie dla zdrowia ludzkiego wynikające z występowania w obrocie przedmiotowego produktu leczniczego jest realne i prawdopodobne

Jak dodano, wyniki dochodzenia nie dostarczyły wystarczających dowodów potwierdzających dokładny czas i miejsce wystąpienia zdarzenia, w trakcie którego doszło do stłuczenia fiolki i dostania się szkła do innej fiolki produktu, a jedynie prawdopodobną jego przyczynę. Tym samym nie można wykluczyć, iż fragmenty szkła nie znalazły się w innych fiolkach tej serii leku, tym bardziej, że wielkość i kształt cząstek szkła oraz ciemnobrązowy kolor roztworu, nie pozwolił na wykrycie tej niezgodności podczas kontroli wzrokowej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19  20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
 28 dk29 dk30  1  2  3  4
×