eOstroleka.pl
Polska,

Sejm przyjął ustawę o rodzinnych ogrodach działkowych

REKLAMA
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Nowe przepisy w sposób kompleksowy regulują zakładanie, funkcjonowanie i likwidację rodzinnych ogrodów działkowych, prawa i obowiązki działkowców, zasady ich zrzeszania się oraz zadania organizacji działkowców.

Wprowadzenie ustawy przez Sejm było niezbędne ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 11 lipca 2012 r. o niekonstytucyjności części przepisów dotychczas obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.

Nowa ustawa przewiduje m.in. możliwość tworzenia rodzinnych ogrodów działkowych również na gruntach stowarzyszeń ogrodowych. Przyznaje też działkowcom prawo do skierowania do sądu pozwu o stwierdzenie nieważności wydanego przez stowarzyszenie regulaminu lub zmian wprowadzonych do niego, jeśli są sprzeczne z ustawą.

Podstawą ustanowienia prawa do działki będzie umowa dzierżawy działkowej. Ustawa nakłada ponadto na zarządy ogrodów działkowych obowiązek powołania, w terminie 12 miesięcy od wejścia w życie ustawy, zebrania wszystkich działkowców, by ci zdecydowali, czy chcą pozostać w ogólnopolskim stowarzyszeniu, w jakie przekształci się Polski Związek Działkowców, czy też będą chcieli się od niego odłączyć.

Ustawa reguluje też kwestie decyzji o wywłaszczeniu. Zgodnie z nowymi przepisami w decyzji powinna być wskazana nieruchomość zamienna, określona wysokość odszkodowania oraz zakres obowiązków podmiotu likwidującego z terminem ich realizacji. W przypadku braku akceptacji wysokości odszkodowań ustawa wprowadza możliwość zwrócenia się do sądu przez podmiot likwidujący, stowarzyszenie lub działkowca.

W ustawie nie zawarto przepisów dotyczących przekształceń własnościowych. Zostaną one uregulowane w odrębnej ustawie. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3  4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9  10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×