W lesie w pobliżu Ostrołęki zauważono niezwykle rzadki okaz sarny albinosa. To prawdopodobnie jedyny taki przypadek w regionie i jeden z nielicznych w Polsce. Takie okazy przychodzą na świat raz na około 100 000 urodzeń!
Sarna albinos została zauważona przez jednego z naszych Czytelników w okolicach miejscowości Teodorowo, kilka kilometrów od Ostrołęki. Na terenie całego Nadleśnictwa Ostrołęka żyje około 2 300 saren, ale biała jest prawdopodobnie tylko jedna.
W Polsce sarna albinos rodzi się raz na kilka lat, a zaobserwowanie takiego indywiduum jest nie lada sztuką. Albinizm, czyli bielactwo, to bardzo rzadka cecha występująca u wszystkich gatunków kręgowców objawiająca się zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przebarwiają się na kolor biały. Wśród ssaków bielactwo występuje raz na ok. 100 tys. urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w Polsce albinizm występuje rzadko i objawia się głównie u danieli.
mówi Damian Piekarski, starszy specjalista Służby Leśnej ds. edukacji przyrodniczo-leśnej, zagospodarowania lasu i łowiectwa w Nadleśnictwie Ostrołęka.