eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Sanepid skontrolował ostrołęckie szkoły: Źle ułożone plany lekcji, nie ma warunków do nauki 6-latków

REKLAMA
zdjecie 480
fot. sxc.hu fot. sxc.hu
REKLAMA

Jakie są wyniki kontroli, którą sanepid przeprowadził w ostrołęckich szkołach? Choć warunki sanitarno-techniczne poprawiają się, to plany lekcji pozostawiają wiele do życzenia. Problemem pozostaje również dostosowanie szkół podstawowych do nauki 6-latków.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w podsumowaniu za 2011 r. poinformował, że stan techniczny placówek nauczania i wychowania, znajdujących się na terenie miasta, z roku na rok ulega poprawie. Sale lekcyjne, sale gimnastyczne, korytarze, sanitariaty oraz szatnie są systematycznie remontowane, poprawiany jest ich standard, wymieniane są ławki i krzesła, oświetlenie elektryczne, co zapewnia uczniom lepsze warunki nauki.

We wszystkich skontrolowanych obiektach uczniowie mieli także zapewniony dostęp do ciepłej bieżącej wody w łazienkach. Były tam również suszarki do rąk lub ręczniki jednorazowego użytku oraz papier toaletowy.

Za dużo godzin

Podstawowym zarzutem wobec niektórych skontrolowanych szkół są źle ułożone plany lekcji. Wyniki analizy tygodniowych rozkładów zajęć lekcyjnych w wybranych placówkach na przestrzeni 2010-2011 roku przedstawiają się następująco:

- w 2011 r. roku tygodniowe rozkłady zajęć oceniono w 69 proc. oddziałach szkół, z których 43,4 proc. rozkładów było niezgodnych z zasadami pracy umysłowej ucznia,
- w 2010 roku tygodniowe rozkłady zajęć oceniono w 27 proc. oddziałach szkół, z których 24,4 proc. rozkładów było niezgodnych z zasadami pracy umysłowej ucznia,

Nieprawidłowości stwierdzone w zakresie oceny rozkładów zajęć lekcyjnych najczęściej dotyczyły:

- zajęcia nie rozpoczynały się o stałej porze, przy czym różnica ta jest większa niż dwie godziny,
- nierównomiernego rozłożenia zajęć dydaktycznych w poszczególnych dniach tygodnia,
- przekroczenia dopuszczalnej maksymalnej liczby godzin w poszczególnych dniach na przestrzeni tygodnia

W porównaniu do 2010 roku zwiększyła się liczba nieprawidłowo ułożonych tygodniowych rozkładów zajęć lekcyjnych w poszczególnych typach szkół.

W związku z tym, ostrołęcki PPIS wydał pięć decyzji administracyjnych zobowiązując dyrektorów do zapewnienia właściwych pod względem higienicznym tygodniowych rozkładów zajęć lekcyjnych w szkołach.

Natryski wykorzystywane sporadycznie

Ważnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój i zdrowie ucznia jest jego aktywność fizyczna, dlatego istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego. W 2011 r. w Zespole Szkół nr 3 Ostrołęce i w Szkole Podstawowej nr 1 oddano do użytku kompleks boisk sportowych „Orlik”.

W pozostałych placówkach infrastruktura do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego nie uległa zmianie w porównaniu z rokiem 2010. Nadal w dwóch szkołach, niezależnie od posiadanej infrastruktury, zajęcia wychowania fizycznego prowadzone są na korytarzach szkolnych.

Podczas kontroli bloków sportowych szczególną uwagę zwrócono na problem niewykorzystywania natrysków po planowych zajęciach wychowania fizycznego. Uczniowie w ogóle nie wykorzystywali urządzeń natryskowych po obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego. Były one używane sporadycznie tylko po dodatkowych zajęciach sportowych.  

Co z 6-latkami?

W trakcie kontroli okazało się również, że ostrołęckie szkoły podstawowe nie zapewniają właściwych warunków dla 6-latków.

Stwierdzono, że w szkołach występuje problem z zapewnieniem prawidłowych standardów dotyczących urządzeń w pomieszczeniach sanitarnych w zakresie dostosowania ich do wysokości dzieci. Nie ma również możliwości wydzielenia ciągów komunikacyjnych, tak aby nie krzyżowały się z drogami starszych uczniów oraz brak wydzielonego placu rekreacyjnego dla najmłodszych.


W 2011 r. pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce w ewidencji znajdowało się 87 stałych placówek oświatowo-wychowawczych oraz trzy wyższe uczelnie. W ubiegłym roku przeprowadzono 90 kontroli sanitarnych obejmując bieżącym nadzorem 86 proc. placówek będących w ewidencji.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×