Grupa posłów postanowiła zapytać o wyrok sądu w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Enei dotyczącej budowy elektrowni Ostrołęka C. "Kto poniesie odpowiedzialność za inwestycję, która przyniosła miliardową stratę, a była realizowana na podstawie nieważnej uchwały?" - zapytali.
Posłowie Monika Falej, Krzysztof Gawkowski, Hanna Gill-Piątek, Maciej Kopiec, Katarzyna Kotula, Paweł Krutul, Anita Kucharska-Dziedzic, Robert Obaz, Marek Rutka i Katarzyna Ueberhan złożyli interpelację w sprawie wyroku dotyczącego uchwały Enei ws. elektrowni Ostrołęka C.
8 lipca 2020 roku poznański sąd apelacyjny uznał nieważność uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Enea, na podstawie której rozpoczęto budowę ostatniego w Polsce bloku węglowego. Kolejnym cieniem na tej sprawie kładzie się fakt, że inwestycje w energetykę węglową od dłuższego czasu są na rynku uznawane za nierentowne do tego stopnia, że ich realizowanie można uznać za niedbanie o interesy akcjonariuszy.
W wyniku wspomnianej nieważnej uchwały spółki Enea i Energa poniosły miliardową stratę. W obu Skarb Państwa ma pakiet większościowy, była to więc strata polskiego podatnika.
- przypomnieli posłowie.
W związku z tym posłowie zadali pytania:
- Kto poniesie odpowiedzialność za inwestycję, która przyniosła miliardową stratę, a była realizowana na podstawie nieważnej uchwały?
- Jaką ocenę tej nietrafionej inwestycji w ramach nadzoru właścicielskiego daje Ministerstwo Aktywów Państwowych?
- Jak wygląda dziś polityka inwestycyjna spółek Skarbu Państwa z sektorów energetycznego i finansowego w zakresie inwestowania w energetykę węglową? Jeśli są jeszcze jakieś spółki, w których Skarb Państwa ma udziały, które nie wykluczyły nierentownych inwestycji w węgiel, uprzejmie prosimy o ich listę.
Odpowiedzi udzielił wicepremier Jacek Sasin:
Budowa Elektrowni Ostrołęka C uwzględniona jest w projekcie polityki energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej do 2040 roku. W projekcie tym wskazano, że nowy blok o mocy 1000MW w Ostrołęce jest konieczny dla uzupełnienia bilansu mocy w związku z koniecznością „odstawienia” starych, wyeksploatowanych jednostek. Ponadto, z uwagi iż większość mocy wytwórczych zlokalizowana jest na południu kraju, budowa stabilnego, dużego źródła wytwórczego w północnowschodniej Polsce ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego tego regionu oraz ekonomiki dostaw energii.
Spółka celowa powołana w celu realizacji projektu budowy bloku C Elektrowni Ostrołęka została zawiązana przez podmioty zależne spółek Energa S.A. i Enea S.A. Obydwie spółki są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i tym samym podlegają obowiązującym przepisom dotyczącym informowania akcjonariuszy o wszystkich zdarzeniach, mających istotny wpływ na sytuację gospodarczą, majątkową bądź finansową emitentów lub mogących w znaczny sposób wpłynąć na cenę lub wartość notowanych instrumentów finansowych. Informacje te są przekazywane do publicznej wiadomości w postaci bieżących i okresowych raportów umieszczanych na stronach internetowych Spółki. Emitenci papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym są obowiązani zapewnić posiadaczom papierów tego samego rodzaju, w takich samych okolicznościach, jednakowe traktowanie.
Chciałbym jednocześnie podkreślić, że Skarb Państwa zbył posiadane akcje Energa S.A. na rzecz PKN ORLEN S.A., który tym samym przejął kontrolę nad Spółką i jej grupą kapitałową. Jak poinformował Koncern, po sfinalizowaniu transakcji rozpoczęto szczegółowe analizy realizowanych projektów inwestycyjnych. Po ich zakończeniu Spółka uzyska merytoryczne podstawy co do sposobu ich dalszego prowadzenia.