W gronie 10 laureatów tegorocznej edycji nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika jest Sabina Malinowska, była dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Gomulickiego w Ostrołęce.
Sabina Elżbieta Malinowska przez całe swoje dorosłe życie była związana z Ostrołęką i tutejszą Miejską Biblioteką Publiczną im. Wiktora Gomulickiego, gdzie pracowała niemal 47 lat, w tym 34 lata na stanowisku zastępcy dyrektora ds. merytorycznych oraz rok, kiedy pełniła obowiązki dyrektora. Pracę rozpoczęła w nowopowstałej Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce na stanowisku instruktora wojewódzkiego, a w 1989 roku została powołana przez Wojewodę Ostrołęckiego na stanowisko zastępcy, które zajmowała aż do przejścia na emeryturę w 2023 roku.
Jest aktywnym członkiem kilku stowarzyszeń twórczych i zawodowych, m.in. Stowarzyszenia Przyjaciół Bibliotek i Książki (pełni funkcję prezesa), Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki.
Jej ogromną zasługą jest koordynowanie od ponad 30 lat działalności ostrołęckiego środowiska literackiego. Początkowo była to współpraca ze znaną w polskim środowisku literackim Grupą Literacką Narew (m.in. Dionizym Maliszewskim, Alfredem Sierzputowskim, Edwardem Kupiszewskim, Tadeuszem Franciszkiem Machnowskim). Po jej rozwiązaniu, Pani Sabina Malinowska podjęła skuteczną próbę utworzenia nowej przestrzeni dla pisarzy i poetów z regionu. Do dziś działa grupa Ostrołęka Literacka, której liderem od dziesięciu lat jest dr hab. Karol Samsel. Dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Bibliotek i Książki prowadzone są cykliczne warsztaty literackie dla młodych osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z poezją. Wielu z nich pod redakcją Pani Sabiny Malinowskiej i dr. Karola Samsela przygotowało swoje pierwsze tomiki, których wydawcą było ww. stowarzyszenie, m.in. Katarzyna Łada, Lenkiewicz czy Szymon Białobrzeski.
Dzięki organizacji ogólnopolskich festiwali i konkursów literackich m.in. Festiwalu Literackiego im. Edwarda Kupiszewskiego Qpiszewiada, Festiwalu Literackiego Dionizje, Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Dionizego Maliszewskiego, Ostrołęka stała się znaczącym ośrodkiem literackim. Każdego roku przyjeżdża do nas kilkudziesięciu poetów, by brać czynny udział w warsztatach, konkursach czy dyskusjach. Miejska Biblioteka była zapraszana do współorganizacji takich wydarzeń jak Światowy Dzień Poezji czy Międzynarodowy Festiwal Poezji Słowiańskiej. Dzięki zaangażowaniu Pani Sabiny Malinowskiej, ostrołęccy twórcy mogli uczestniczyć w panelach z artystami z innych krajów Europy i Stanów Zjednoczonych. Ponadto, spotkania z nimi organizowane były w innych miastach na Mazowszu m.in. Warszawie, Ciechanowie, Przasnyszu czy Mławie. Efektem jej pracy z literatami jest książka „Ostrołęcka literacka. Słownik biograficzny”, która została wydana w 2005 roku, antologia „Otwieranie głosu” zawierająca prace młodych poetów, powstanie Ostrołęckiego Rocznika Literackiego Przydroża, który od 2014 roku jest wydawany corocznie oraz kilkudziesięciu znaczących artykułów w prasie branżowej i regionalnej.
Na szczególną uwagę zasługują jej działania na rzecz upamiętnienia i dokumentowania wydarzeń dotyczących dziejów województwa, miasta i regionu. Jest inicjatorką cykli spotkań Wieczory Literackie w Arce, „Nad Narwią, nad Chachłuzą…”, „Spotkania z Kurpiami” – promujące Kurpiowszczyznę, „Ulicami wspomnień”, w czasie których zebrani wspominają ducha dawnych lat oglądając stare fotografie i archiwalia. Zebrane materiały tworzą Ostrołęckie Archiwum Społeczne. Dzięki takim spotkaniom udało się zdigitalizować wiele pięknych pamiątek z domowych archiwów mieszkańców.
Od 1994 roku organizuje wyjazdy studyjne do bibliotek w kraju i zagranicą m.in. do Biblioteki Narodowej w Wiedniu, Pradze, Florencji, Budapeszcie, Biblioteki w Centrum G. Pompidou w Paryżu, Miejskiej Biblioteki w Arnchem, Ossolineum we Lwowie.
Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1997 r.), Brązowy Krzyż Zasługi (1989 r.), Medal Gloria Artis (2009 r.), odznakę Za zasługi dla Miasta Ostrołęki (2011 r.), odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Honorową Odznakę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Medal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
„W dowód uznania”, nagrodę Prezydenta Miasta Ostrołęki za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury z dziedziny kultury (2023 r.).
Dzięki jej inicjatywom i kreatywności, a przede wszystkim umiejętności pozyskania dla działań biblioteki licznego grona ludzi z pasją tworzenia i współorganizowania wielu ciekawych przedsięwzięć wzbogaciła się oferta kulturalna naszego miasta. Możemy się poszczycić doskonałymi relacjami z twórcami w całej Polsce, a Ostrołęka jest znaczącym ośrodkiem poetyckim na mapie kraju.