eOstroleka.pl
Region,

Rusza program wsparcia dla sołectw

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Nowe boiska, parki, place zabaw czy remonty gminnych bibliotek, a także rozwój i promocja twórczości folklorystycznej. Sołectwa mają znakomite pomysły i dużo energii do ich realizacji. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców mazowieckiej wsi samorząd województwa także w tym roku uruchomił program wsparcia dla sołectw. Na jego realizację przeznaczonych zostało blisko 14 mln zł. Wnioski można składać do 17 kwietnia br.

– Rozmawiając z mieszkańcami Mazowsza często słyszę o znakomitych pomysłach, inicjatywach, na które sołectwa nie mają funduszy. Nasz program ma więc za zadanie niczego nie narzucać, ale po prostu pomagać – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

O pomoc finansową ubiegać się mogą mazowieckie gminy wiejskie i miejsko wiejskie. W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw uzyskać można wsparcie w wysokości do 10 tys. zł dla jednego projektu. Warto podkreślić, że w tym roku każda gmina może złożyć do 5 wniosków na 5 różnych zadań. Co ważne jedno sołectwo może być objęte realizacją tylko jednego zadania.

– Wsparcie dla sołectw to program, który daje szerokie możliwości rozwoju mazowieckich gmin, ale także stwarza warunki do godnego życia i odpoczynku w środowisku wiejskim. Mam nadzieję, że dzięki temu wsparciu polepszy się jakość życia mieszkańców wsi i małych miejscowości – mówi Janina Ewa Orzełowska członek zarządu województwa mazowieckiego.

O środki z budżetu Mazowsza gminy będą mogły ubiegać się na zadania o charakterze bieżącym lub inwestycyjnym istotne dla społeczności sołectwa w pięciu obszarach:

·         ład przestrzenny, zieleń gminna i zadrzewienia, np.: tworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących terenów zielonych, zieleńców, trawników, parków, skwerów, ogrodów botanicznych,
·         remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej, w tym świetlic i domów kultury, strażnic OSP, stadionów, trybun, siłowni, hal sportowych, basenów, skwerków czy wiat rekreacyjnych, boisk sportowych, skateparków, siłowni zewnętrznych, parków, placów zabaw i sal zabaw,
·         zakup instalacji pełniących funkcje publiczne, służących użyteczności publicznej (m.in. szatnie przy boiskach, miejsca spotkań i rekreacji mieszkańców itp.) wraz z ich wyposażeniem,
·         remont, wyposażenie gminnych bibliotek publicznych (punktów bibliotecznych) zlokalizowanych na terenach wiejskich wraz z zakupem książek oraz innych miejsc, obiektów, instalacji i infrastruktury użyteczności publicznej,
·         wsparcie rozwoju i promocja twórczości folklorystycznej, rękodzieła ludowego i innej twórczości kulturalnej (np. zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych).

Tylko w 2018 r. dofinansowane zostały aż 492 inwestycje zrealizowane przez 251 gmin z terenu Mazowsza. Do najpopularniejszych inicjatyw należały m.in. budowa i wyposażenie boisk, siłowni plenerowych czy placów zabaw, doposażenie lub remont wiejskich świetlic i strażnic, a także gminnych bibliotek i domów kultury. Środki przeznaczone były też na zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych , zagospodarowanie skwerów i terenów rekreacyjnych.

Przy realizacji projektów, wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego, powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności.

Nabór trwa do 17 kwietnia br. Wnioski można składać w formie papierowej, osobiście lub kurierem w godzinach: 8.00–16.00 w Kancelarii Ogólnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Jagiellońska 26 lub w punktach kancelaryjnych urzędu oraz za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×