Październik to jak co roku, Ostrołęcki Festiwal Fotograficzny. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja tego festiwalu.
W programie OFF-u jak co roku przewidziano ciekawe wystawy. W tegorocznej edycji swoje prace prezentować będą m.in. Tandem Fotograficzny Kaszuby, Monika Kruszczyńska, Tomasz Mościcki, Wiesław Zieliński czy Wacław Wantuch. Nie zabraknie także Galerii Bezdomnej, którą stworzyć może każdy mieszkaniec Ostrołęki i nie tylko.
Poniżej szczegółowy program 10. edycji OFF-u:
5 X godz. 18, hol OCK
Wernisaż wystawy cyjanotypii Tandemu Fotograficznego Kaszuby
Osobliwości w kolorze blue
Prezentowana wystawa jest owocem wspólnych pasji jej autorów, dwóch mieszkańców Jaworzna - Jakuba Kaszuby i Krzysztofa Sowy. Obaj od wielu lat są członkami jaworznickiej „Szkoły Widzenia", grupy amatorów fotografii, działającej przy Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie.
5 X godz. 18.30, hol OCK
Wernisaż wystawy
Powiedz życzenie Moniki Kryszczyńskiej
Autorka urodziła się w Łodzi i jest absolwentką PWSFTviT oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Interesuje się przede wszystkim klasyczną fotografią analogową oraz technikami szlachetnymi, m.in. mokrym kolodionem. W swojej twórczości porusza tematykę bliskości, wspomnień oraz ambiwalentności ludzkich odczuć. Na cykl Powiedz życzenie składają się obrazy o charakterze onirycznym, które stanowią rodzaj pomostu między teraźniejszością i przeszłością.
6 X budynek „Starego Kasyna"
Galeria Bezdomna
Wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich zdjęć zapraszamy od godz. 10 do przygotowania ekspozycji, a na godz. 18 osoby wystawiające swoje prace zapraszają gości na wernisaż, na który sami przynoszą poczęstunek dla zaproszonych gości.
7 X godz. 10-15 Galeria Ostrołęka
Przegląd portfolio
Od 15 X Galeria Ostrołęka, I piętro
wystawa fotografii w technice gumy dwuchromianowej Uczeń i Mistrz - Tomasz Mościcki i Wiesław Mariusz Zieliński
Spotkanie z autorami wystawy 25 X, o godz. 19.
Tomasz Mościcki - artysta fotografik, historyk i krytyk teatru, dziennikarz. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Fotografię uprawia blisko 4 dekady, techniką gumy dwuchromianowej zajął się z inspiracji Wiesława Zielińskiego w 1992 roku. Od listopada ub. roku związał się też artystycznie z Ostrołęką – regularnie fotografuje budowę mostu na Narwi.
Wiesław Mariusz Zieliński (ur. 1935) od 1966 roku członek ZPAF. Fotografią, jako dziedziną sztuki, zajmuje się od roku 1960. Brał udział w wystawie pt. 12 czołowych fotografów świata, która odbyła się w Belgii. Jest również prekursorem powrotu i renesansu w Europie starej, XIX-wiecznej szlachetnej techniki historycznej, zwanej gumą dwuchromianową.
16-28 X Warsztaty fotograficzne dla zorganizowanych grup dzieci w wieku 6-8 lat MAGIA W CIEMNI
Każde dziecko będzie miało okazję zapoznać się z pracą w ciemni fotograficznej i wykonać samodzielnie, pod okiem instruktora, odbitkę fotograficzną. Bliższych informacji udziela instruktor Jolanta Góralska. Zapisy do dnia 12 X w Galerii Ostrołęka, pl. J.Bema 14, Tel. 297643954.
Od 17 X Galeria Ostrołęka
wystawa prac Wacława Wantucha
PLATINUM
Wacław Wantuch to postać legendarna. Najbardziej rozpoznawalny współczesny polski fotograf „skończonego piękna", czyli kobiecego aktu. Rzeźbiarz, który zamiast dłuta używa światła. Wacław Wantuch traktuje nagie ciało kobiety jak piękną formę. Szuka w nim geometrii i abstrakcyjnego kształtu. Choć jest wykształconym rzeźbiarzem to po mistrzowsku rzeźbi światłem, a nie dłutem. W efekcie akty Wantucha nie są prostokątnymi obrazami, ale trójwymiarowymi zachwytami nad pięknem ciała kobiety.
Wystawa Platinum jest niezwykła nie tylko w treści, ale także w formie. Prezentowane fotografie to efekt kilkuletnich eksperymentów fotografa z najszlachetniejszą techniką wykonywania odbitek fotograficznych – platynotypią.
Wystawa udostępniona przez Leica 6x7 Gallery Warszawa.
Spotkanie z Wacławem Wantuchem 25 X o godz. 19.30.