Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował zestawienie "Między stabilizacją a stagnacją – miasta i gminy miejsko-wiejskie w regionie mazowieckim regionalnym w 2014 i 2018 roku". Wynika z niego, że zarówno Ostrołęka, jak i Myszyniec na przełomie tych czterech lat zanotowały rozwojowy spadek. Co ciekawe, w obu samorządach w 2018 roku doszło do zmiany władzy.
Spośród 53 miast i gmin miejsko-wiejskich z regionu mazowieckiego regionalnego, w 2018 roku najlepiej z realizacją funkcji społeczno-gospodarczych radziły sobie Grójec, Garwolin, Siedlce, Mława, Sokołów Podlaski, Białobrzegi, Przasnysz, Płońsk i Płock. W porównaniu z 2014 r. do grona tego dołączyły Przasnysz i Płońsk, a odeszły Węgrów i Ostrołęka. Ośrodkami miejskimi o najniższym poziomie rozwoju pozostały nadal Bieżuń, Iłża, Łochów, Chorzele, Mogielnica i Skaryszew, a w 2018 r. dołączyły do nich Gostynin, Przysucha, Glinojeck, Myszyniec i Brok.
W miastach i gminach miejsko-wiejskich regionu mazowieckiego regionalnego mieszka ponad połowa (51,7%) ludności regionu i 22,4% populacji całego województwa mazowieckiego. Badanie tych ośrodków miejskich miało na celu porównanie ich sytuacji rozwojowej, zidentyfikowanie miast o dużym potencjale i tych, które tracą swoje funkcje. Z analiz wyłączony został region warszawski stołeczny, aby uniknąć zawyżenia wskaźników i zdominowania zestawienia przez Warszawę i najbliższe jej ośrodki miejskie.
W 2018 r. wśród miast o bardzo wysokim poziomie rozwoju znalazły się tylko dwa miasta o znaczeniu subregionalnym: Siedlce i Płock (w 2014 r. w grupie tej była również Ostrołęka). Pozostałe ośrodki były stolicami powiatów. Biorąc pod uwagę status administracyjny badanych jednostek warto podkreślić, że w obydwu latach w gronie liderów znalazły się także dwie gminy miejsko-wiejskie: Grójec i Białobrzegi.
W 2014 roku Ostrołęka była na 9. miejscu wśród gmin miejsko-wiejskich o najwyższym poziomie rozwoju gospodarczego ze wskaźnikiem syntetycznym 0,624. Z kolei w rankingu za 2018 rok wypadliśmy z najlepszej "9" - zmienił się też lider, bo Siedlce zostały zastąpione przez Grójec. Ostrołęka znalazła się natomiast na 16. miejscu ze wskaźnikiem 0,551 i należała do grupy miast o wysokim poziomie rozwoju.
W zestawieniu jest również Myszyniec, który w 2014 roku należał do grupy miast i gmin miejsko-wiejskich o średnim poziomie rozwoju ze wskaźnikiem 0,400 (43. miejsce na Mazowszu), a w 2018 roku odnotował spadek do grupy o niskim poziomie rozwoju ze wskaźnikiem 0,354 (48. miejsce na 53 zestawione miasta i gminy miejsko-wiejskie).
Podsumowanie
Ośrodki subregionalne: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce są miastami o największej liczbie mieszkańców w regionie mazowieckim regionalnym (łącznie ponad 0,5 mln) i siedzibą wielu przedsiębiorstw. Pełnią one więcej funkcji publicznych niż pozostałe miejscowości, co wynika z ich roli miast wojewódzkich przed reformą administracyjną, wprowadzoną w życie w dniu 1 stycznia 1999 r.
Cechy te stanowią potencjał, który predysponuje je do roli regionalnych biegunów wzrostu. Ich rozmieszczenie w województwie mazowieckim wydaje się także idealnym czynnikiem tworzenia policentrycznego modelu rozwoju. Tymczasem dane wskazują na niekorzystne procesy w tych miastach, skutkujące tym, że w poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego wyprzedzają je mniejsze ośrodki. Interesujący jest wynik analiz pokazujący, że każde z tych miast subregionalnych w 2018 r. zajmowało niższą pozycję niż w 2014 r. Jedynie Siedlce i Płock znalazły się w gronie 9 gmin o najwyższym poziomie rozwoju. Dwa kolejne miasta: Ostrołęka i Ciechanów odnotowały wysoki poziom rozwoju. Natomiast liczący najwięcej mieszkańców Radom znajdował się wśród miast o średnim poziomie rozwoju
- wskazuje Urząd Statystyczny w Warszawie.