W ubiegłym roku w Ostrołęce funkcjonowały 54 rodziny zastępcze - wynika z raportu o stanie miasta. To forma opieki, która sprawowana jest w szczególnych przypadkach.
Rodzina zastępcza to forma opieki nad małoletnim dzieckiem, którego biologiczni rodzice są nieznani albo pozbawieni władzy rodzicielskiej lub którym ją ograniczono. Nie można ustanowić rodziny zastępczej dla dziecka, którego przynajmniej jeden z rodziców ma pełnię władzy rodzicielskiej.
Bycie rodziną zastępczą to ogromna odpowiedzialność.
Powody, dla których dzieci umieszczane są w rodzinach zastępczych są różne. Łączą się jednak z niemożliwością zapewnienia przez rodziców biologicznych odpowiednich warunków do rozwoju i wychowania dziecka. Do najczęstszych powodów zalicza się sytuacje gdy: jedno z rodziców lub oboje rodzice nie żyją; sprawowanie opieki nad dzieckiem uniemożliwiła rodzicom choroba psychiczna, niepełnosprawność; rodzice są bezradni w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego czy też w wywiązywaniu się z podstawowych funkcji opiekuńczych; w rodzinie występują alkoholizm lub narkomania; występuje rażące zaniedbywanie podstawowych potrzeb materialno – bytowych i psychicznych dziecka; rodzice przebywają w zakładzie karnym lub dziecko zostało porzucone.
Rodziny zastępcze w Ostrołęce
W 2020 roku na terenie miasta Ostrołęki funkcjonowały 54 rodziny zastępcze, w których przebywało łącznie 78 dzieci. Spośród wszystkich rodzin zastępczych, większość (40) stanowią te spokrewnione z dzieckiem. 11 rodzin jest niezawodowych, a 3 zawodowe - w tym jdna pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego.
W rodzinach zastępczych spokrewnionych z dzieckiem umieszczono w 2020 roku 54 dzieci. Do niezawodowych rodzin zastępczych trafiło 12 dzieci, tyle samo dzieci trafiło do rodzin zawodowych.