eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Rewalidacja i gimnastyka korekcyjna w ostrołęckich szkołach. Jest odpowiedź na pytania radnego

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Prezydent Ostrołęki odpowiedział radnemu Mariuszowi Popielarzowi na pytania dotyczące ostrołęckiej oświaty, a konkretnie - zajęć rewalidacyjnych i zajęć korekcyjnych wady postawy.

Na podstawie § 22 Statutu Miasta Ostrołęki radny Mariusz Popielarz poprosił prezydenta miasta o udzielenie odpowiedzi na niżej wymienione pytania:

Ile godzin lekcyjnych zajęć rewalidacyjnych odbywa się tygodniowo we wszystkich miejskich placówkach oświatowych w roku 2020 oraz ile tego rodzaju zajęć odbywało w latach szkolnych 2019/2020 i 2018/2019? Ile godzin lekcyjnych zajęć korekcyjnych wady postawy odbywa się tygodniowo we wszystkich miejskich placówkach oświatowych w roku 2020 oraz ile tego rodzaju zajęć odbywało w latach szkolnych 2019/2020 i 2018/2019?

Nadeszła już odpowiedź prezydenta miasta. Łukasz Kulik wskazał liczbę godzin zajęć rewalidacyjnych i doprecyzował, że wynika ona wyłącznie z liczby oddziałów specjalnych oraz liczby uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Z kolei odnosząc się do gimnastyki korekcyjnej, zaznaczył, że nie ma podstaw prawnych do wprowadzenia obowiązkowych zajęć w tym zakresie. Poinformował także, jaką decyzję co do organizacji takich zajęć podjęli dyrektorzy szkół:

  • SP Nr 1 - realizowany program wychowania fizycznego uwzględnia treści z zakresu gimnastyki korekcyjnej — w roku szkolnym 2020/21 - 43 godziny. Rodzice, uczniowie i wychowawcy klas nie zgłaszali potrzeb dodatkowych zajęć z tego zakresu. Szkoła korzysta z nauki pływania w wymiarze 12 godzin tygodniowo.
  • SP Nr 2 - przeprowadzono ankietę dotyczącą zajęć do wyboru i nikt nie zgłosił chęci udziału w zajęciach korygujących wady postawy, 6 godzin tygodniowo przeznaczono na naukę pływania jako profilaktykę wad postawy.
  • SP Nr 3 — rodzice i uczniowie (kl. IV-VIII) nie zgłosili potrzeb. Potrzebująca takich zajęć grupa uczniów z klas I-III jest objęta zajęciami w wymiarze 1 godz. tygodniowo.
  • SP Nr 4 — nie zgłoszono chęci udziału w zajęciach gimnastyki korekcyjnej (w szkole znajdują się deklaracje wypełnione przez rodziców/uczniów).
  • SP Nr 5 — zajęcia do wyboru zgodnie z wolą rodziców przeznaczono na zajęcia nauki pływania, które zdecydowanie mają wpływ na korekcję wad postawy (30 godzin tygodniowo).
  • SP Nr 6 — rodzice/uczniowie nie zgłosili potrzeby organizacji zajęć korygujących wady postawy w ramach wychowania fizycznego.
  • SP Nr 10 — 1 godzina z godzin do dyspozycji dyrektora szkoły przeznaczona została na dodatkowe zajęcia z wychowania fizycznego z elementami korekcji wad postawy dla dzieci młodszych. Uczniowie klas starszych w ramach realizacji lekcji wychowania fizycznego wykonują ćwiczenia z elementami gimnastyki, która pozwala korygować wady postawy. W klasach IV-VIII rodzice i uczniowie nie zgłaszali potrzeb organizacji zajęć dot. korekcji wad postawy. Szkoła korzysta z nauki pływania w liczbie 12 godzin tygodniowo.

Warto dodać, że w odniesieniu do .klas I — III, także w sytuacji, gdy rodzice nie zgłaszają potrzeby dodatkowych zajęć gimnastyki korekcyjnej dla swoich dzieci, nauczyciele, planując pracę oddziału, uwzględniają zabawy i gry ruchowe, zapobiegające wadom postawy oraz ćwiczenia kształtujące nawyki utrzymania prawidłowej postawy. Wynika to z obowiązku stosowania się do warunków realizacji podstawy programowej

- napisał prezydent miasta. Pełna odpowiedź poniżej.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×