eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki, O TYM SIĘ MÓWI

Resocjalizacja Koranem i dziełami Nursiego. Więzienie w Przytułach Starych współpracuje z tajemniczą fundacją

REKLAMA
zdjecie 608
fot. Zakład Karny w Przytułach Starychfot. Zakład Karny w Przytułach Starych
REKLAMA

Zakład Karny w Przytułach Starych podjął inicjatywę, której celem jest wspieranie procesu resocjalizacji osadzonych - jak zaznaczono - przede wszystkim wyznania muzułmańskiego. W tym celu jednostka nawiązała współpracę z fundacją, która miała dostarczyć do więziennej biblioteki "treści o tematyce religijno-filozoficznej" związane z islamem. Choć fundacja ma być znana "ze swojego zaangażowania w promowanie edukacji, kultury oraz wartości duchowych", do tej pory niewiele wiadomo o jej działalności.

Resocjalizacja Koranem i dziełami Nursiego

"Zakład Karny w Przytułach Starych nawiązał współpracę z Fundacją Nur Nauka i Kultura" - ogłoszono w oficjalnym komunikacie jednostki penitencjarnej z pow. ostrołęckiego. Do biblioteki zakładu trafiła bogata kolekcja treści o tematyce religijno-filozoficznej, w tym Koran i dzieła Nursiego. Zakład Karny w powiecie ostrołęckim ogłosił, że kontakt z taką literaturą (czyli z Koranem czy dziełami Nursiego) "może stanowić istotny element zapewnienia swobody religijnej, umożliwiając osadzonym rozwój duchowy i intelektualny oraz refleksję nad własnym życiem".

- Wśród przekazanych dzieł znajdują się prace Saida Nursiego, które obejmują wiele aspektów życia ludzkiego. Nursi, ze względu na swoje zaangażowanie niepodległościowe, spędził wiele lat jako więzień, a jego traktaty z tego okresu mogą być szczególnie interesujące dla naszych osadzonych, przyczyniając się do skuteczniejszej resocjalizacji - czytamy w komunikacie.

W komunikacie Zakładu Karnego czytamy też:


Dzieła Nursiego, choć mają charakter religijny, przekazują również myśli uniwersalne, które mogą być inspirujące dla każdego czytelnika. Te książki, dostępne w różnych językach, a także egzemplarze Koranu, wzbogacają naszą bibliotekę, oferując osadzonym cenne narzędzia do samorozwoju i duchowego wzrostu. Wierzymy, że dostęp do tych materiałów znacząco podniesie jakość prowadzonych zajęć, umożliwiając osadzonym zdobycie cennych umiejętności, które mogą okazać się przydatne zarówno w życiu codziennym, jak i w przyszłej reintegracji społecznej.

Do komunikatu Zakładu Karnego dołączono zdjęcia - m.in. Koranu na biurku, jak również osadzonych uczestniczących w zajęciach z wykorzystaniem nowo pozyskanej literatury.

Fundacja miała być znana. Niewiele o niej wiadomo

Założoną w kwietniu 2023 r. Fundację Nur Nauka i Kultura, na czele której stoi (jak wynika z KRS) 34-letni Mushfig Abdullayev, Zakład Karny opisuje jako "znaną ze swojego zaangażowania w promowanie edukacji, kultury oraz wartości duchowych". Postanowiliśmy sprawdzić dotychczasowe osiągnięcia fundacji na podstawie publikacji w sieci, ale odbiliśmy się od ściany.

Fundację na Facebooku obserwuje 13 internautów (stronę założono w lutym 2024 r.), podana na niej strona internetowa www nie działa. Są też odnośniki do mediów społecznościowych: konta na Youtube, subskrybowanego przez 66 internautów czy na instagramie - 779 obserwujących (ale to konta o innej nazwie).

W sieci nie ma też informacji na temat innych inicjatyw fundacji. Albo jest to pierwszy tak duży projekt wskazanej fundacji, albo dotychczasowe działania nie były promowane w mediach, nawet społecznościowych - fundacja podała dalej wpis Zakładu Karnego, ale był to dopiero drugi post na Facebooku udostępniony od początku działania strony.

Z dokumentów wynika, że celem fundacji jest zachowanie i upowszechnianie myśli Saida Nursiego; promowanie rozwoju osobistego w oparciu o duchowość, moralność i kulturę; wychowanie i kształtowanie osobowości w duchu "Risale-I-Nur" ("Traktaty Światła") oraz inicjowanie i prowadzenie wspólnych działań krajowych i zagranicznych służących zachowaniu pamięci i promocji dorobku Saida Nursi. Nadzór nad fundacją sprawuje minister właściwy do spraw kultury oraz starosta piaseczyński, gdyż fundacja zarejestrowana jest w gminie Lesznowola.

Czy Koran i dzieła Nursiego faktycznie wpłyną na resocjalizację więźniów? Oby się udało - każdy sposób, by wrócić na dobrą drogę i zejść z przestępczej ścieżki, jest godny uwagi. A może dzięki temu fundacja faktycznie stanie się znana?

fot. Zakład Karny w Przytułach Starychfot. Zakład Karny w Przytułach Starych
fot. Zakład Karny w Przytułach Starychfot. Zakład Karny w Przytułach Starych
fot. Zakład Karny w Przytułach Starychfot. Zakład Karny w Przytułach Starych

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×