Interaktywna ankieta na stronie internetowej ZUS pomoże sprawdzić, czy masz prawo do łączenia wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po małżonku. Wnioski o tzw. renty wdowie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyjmował od 1 stycznia.
ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej (zus.pl) ankietę, która pomoże jasno określić, czy dana osoba uzyska prawo do tzw. renty wdowiej. Wystarczy odpowiedzieć na siedem pytań, między innymi o płeć, datę urodzenia, datę śmierci żony/męża, tzw. wspólność małżeńską czy wysokość pobieranych świadczeń.
- Obecnie wdowy i wdowcy mogą pobierać jedno, wybrane świadczenie. Własną emeryturę/rentę albo rentę rodzinną po zmarłym małżonku. Od lipca przyszłego roku to się zmieni. Będą mogli otrzymywać jedno pełne świadczenie i 15 procent drugiego. Zainteresowani sami zdecydują, które świadczenie chcą otrzymywać w całości, a które częściowo. W styczniu na stronie internetowej ZUS pojawi się kalkulator, który pomoże im wybrać korzystniejszy wariant. Połączona wypłata będzie mogła wynosić maksymalnie trzykrotność minimalnej emerytury. Obecnie to 5342,88 zł brutto – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.
Tzw. renta wdowia, czyli wypłata własnego świadczenia łącznie z rentą rodzinną, będzie przysługiwała po spełnieniu kilku warunków. Trzeba ukończyć powszechny wiek emerytalny i nie wcześniej niż 5 lat przed jego ukończeniem nabyć prawo do renty rodzinnej. Do dnia śmierci małżonka wnioskodawca musiał też pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej. Prawo do łączenia wypłat wygaśnie, gdy wdowa/wdowiec zawrze nowe małżeństwo.
Na złożenie wniosku o łączenie wypłat będzie aż siedem miesięcy. ZUS wypłaci połączone świadczenia, zaczynając od lipca, pod warunkiem że zgłoszenie wpłynie do Zakładu najpóźniej do końca lipca. Wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną będzie mieć symbol ERWD. 1 stycznia pojawi się w Platformie Usług Elektronicznych ZUS i na stronie internetowej instytucji. Będzie też dostępny w placówkach Zakładu.