Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzekuniu będzie wyremontowana. Samorząd gminy otrzymał dofinansowanie ze środków Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, dzięki któremu możliwe będzie przeprowadzenie długo oczekiwanych prac.
Dofinansowanie wesprze koszt zaplanowanych prac remontowych w rzekuńskiej strażnicy, które zostaną przeprowadzone w garażu oraz w pomieszczeniach magazynowych i na sprzęt gaśniczy, z uwagi na ich zły stan techniczny.
Szacunkowa wartość robót opiewa na łączną kwotę 40 tys. złotych. Gmina na ten cel otrzymała 19 tys. 900 złotych dotacji z powiatu ostrołęckiego. Brakujące środki będą pochodziły z budżetu samorządu gminnego.
Zakres robót w strażnicy obejmie:
- remont instalacji elektrycznej: demontaż przewodów kablowych, uszkodzonych opraw oświetleniowych, tablic i skrzynek gniazd wtyczkowych natynkowych i podtynkowych
- montaż nowych przewodów kablowych, skrzynek bezpiecznikowych, gniazd podtynkowych
- montaż nowych opraw oświetleniowych
- usunięcie starych powłok malarskich, uzupełnienie ubytków tynkarskich po przeprowadzonych pracach remontowych instalacji elektrycznej,
- uzupełnienie i szpachlowanie uszkodzonych powłok tynkarskich,
- wykonanie nowych powłok malarskich na ścianach i sufitach pomieszczeń,
- wykonanie napraw istniejącej posadzki i wykonanie nowej powierzchni chemoodpornej na posadzce.
Realizacja zaplanowanych prac remontowych przyczyni się do poprawy stanu technicznego strażnicy oraz zmniejszenia kosztów utrzymania garażu, pomieszczenia na sprzęt gaśniczy i pomieszczenia magazynowego. Ponadto wykonanie zadania pozytywnie wpłynie na poprawę jakości pracy strażaków, poprzez podniesienie komfortu ich pracy, a także na zwiększenie gotowości bojowej, a to z kolei przełoży się na poprawę ochrony przeciwpożarowej.
- mówi Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń.
Ochotnicza Straż Pożarna w Rzekuniu powstała w 1923 roku i jest największą jednostką na terenie gminy. Jej szeregi zasilane są przez 34 strażaków ochotników, którzy niezależnie od pory dnia i nocy niosą pomoc poszkodowanym. W ciągu roku ochotnicy wyjeżdżają około 60 razy do akcji ratunkowych. Ich działania są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego regionu. Aktywność jednostki nie ogranicza się wyłącznie do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów czy wypadków drogowych, ale też edukacji społeczeństwa z zakresu bezpieczeństwa czy pierwszej pomocy.