Poznaliśmy zwycięzców XXII Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Laureaci odebrali dziś statuetki i nagrody pieniężne z rąk marszałka Adama Struzika oraz wicemarszałka Wiesława Raboszuka. Podczas gali nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursów fotograficznego „Mazowsze bliskie sercu” oraz laureaci ubiegłorocznej edycji XXI edycji Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień na Mazowszu. - W gronie laureatów mamy ludzi, którzy całym swoim życiem udowadniają potrzebę pracy dla lokalnych społeczności - podkreśla marszałek Adam Struzik.
Pasjonatów z głowami pełnymi pomysłów, ludzi niezwykle twórczych i aktywnych. Możemy śmiało nazwać ich ambasadorami naszego regionu, bo ich praca jest wizytówką całego Mazowsza, inspiracją i mobilizacją do odkrywania bogactwa naszego regionu.
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego przyznawana jest 1999 r. Wśród dotychczasowych laureatów są osoby znane w świecie kultury m.in.: Józef Hen, Barbara Wachowicz, ks. Jan Twardowski, Wojciech Siemion, Jerzy Janicki, Sława Przybylska, Maja Komorowska czy Jerzy Hoffman. Ale są to również osoby, organizacje, instytucje świetnie rozpoznawane w swoich małych społecznościach lokalnych, które codzienną, ciężką pracą budują i umacniają poczucie tożsamości regionalnej wśród mieszkańców.
Każdego roku spośród wszystkich zgłoszeń kapituła konkursowa wyłania 10 laureatów, z których każdy otrzymuję pamiątkową statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł – Przyznając tę nagrodę chcemy docenić pracę i talent ludzi wybitnych, zaangażowanych w rozwój oraz promocję naszego regionu – zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Wśród wyróżnionych są przedstawiciele różnych pokoleń, zarówno artyści i twórcy, jak i społecznicy. Łączy ich jedno – wspólny cel, jakim jest troska o zachowanie dziedzictwa kulturowego i promowanie Mazowsza nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Jednym z laureatów zostało Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu.
Tak na gali przedstawiono laureata z naszego regionu:
Powstało w 1972 r. jako jedna z pierwszych instytucji kulturalnych na Kurpiach. Zajmuje się wspieraniem twórców ludowych i promocją kultury ludowej. W ramach edukacji prowadzi liczne warsztaty, organizuje m.in. wyjazdy i konkursy dla dzieci związane z kurpiowską tradycją. Od 1974 r. przy ośrodku kultury rozpoczął swoją działalność także Zespół Folklorystyczny „Kurpiowszczyzna”, który do chwili obecnej funkcjonuje w liczącym około 60 członków wielopokoleniowym składzie, odnosząc liczne sukcesy na scenach nie tylko Polski, ale również Europy. Od 2020 r. prowadzi także Multimedialne Muzeum w Dzwonnicy w Myszyńcu, gdzie znajdują się ekspozycje stałe. W swoim dorobku może pochwalić się także organizacją największych i najważniejszych kurpiowskich imprez m.in. Miodobranie Kurpiowskie, Jarmark Kurpiowski czy Noc Sobótkowa. W 2016 r. wraz z mieszkańcami Kurpiowszczyzny ustanowiło Rekord Polski w Kategorii „Największe Zgromadzenie Osób w Strojach Kurpiowskich” angażując w zadanie 467 osób. Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu za swoją działalność zyskało także liczne wyróżnienia i nagrody.