Miasto Ostrołęka zajmuje jedno z dalszych miejsc w rankingu inwestycyjnym wśród miast na prawach powiatu. Powiat Ostrołęcki jest za to w pierwszej "dziesiątce" w kraju w tym samym zestawieniu, ale wśród powiatów. Ukazał się nowy ranking "Wspólnoty".
Pismo "Wspólnota" od lat prowadzi ranking inwestycyjny dotyczący samorządów. Jaka jest metoda wyliczenia, który samorząd inwestuje dużo, a który mało?
- Metoda rankingu jest identyczna jak w ubiegłych latach. Pod uwagę wzięliśmy całość wydatków majątkowych poniesionych w ostatnich trzech latach (w tym przypadku 2018–2020). W ten sposób chcemy uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu - poinformowało Pismo Samorządu Terytorialnego "Wspólnota, dodając:
Staramy się też uwzględniać wydatki ponoszone przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłamy ankiety do miast na prawach powiatu. Wiemy skądinąd, że skala działalności inwestycyjnej spółek komunalnych w mniejszych miastach jest znaczenie mniejsza niż w miastach na prawach powiatu, więc skala błędu wynikającego z oparcia się tylko na danych budżetowych jest tam mniejsza. Niestety oznacza to, że wyniki rankingu nie w pełni oddają sytuację w średnich i małych miastach, w których spółki stanowią istotny element realizacji strategii inwestycyjnych. No cóż, nie gromadzimy w Polsce oficjalnych danych, które pozwoliłyby na uzyskanie takiego pełnego, niezniekształconego obrazu.
Jak wypadły nasze samorządy?
Ostrołęka zajęła 44. miejsce na 48 miejsc na prawach powiatu. Średnie wydatki inwestycyjne per capita 2018–2020 (w zł) wyniosły 736,33. Zwyciężyło Świnoujście, gdzie te wskaźnik wyniósł... 6327,94. Ostrołęka w poprzednich zestawieniach (lata 2016-2018 i 2017-2019) zajmowała 43. i 41. miejsce.
Wśród powiatów na bardzo wysokim 9. miejscu sklasyfikowany został Powiat Ostrołęcki z wydatkami 490,54. Zwyciężył powiat przasnyski (756,33) zł. Wracając do powiatu ostrołęckiego, to zaliczył on bardzo duży skok - poprzednio był sklasyfikowany na 21. miejscu. Sklasyfikowano 314 powiatów.