eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Rada gminy zaspała, skargę wnieśli mieszkańcy. NSA uchylił postanowienie komisarza wyborczego

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie komisarza wyborczego w sprawie podziału gminy Olszewo-Borki na okręgi wyborcze. Sprawa nabrała dynamiki w okresie świątecznym - i choć rada gminy nie zebrała się na wniosek wójt Anety Larent w koniecznym terminie, to wójt z dwoma radnymi zebrała podpisy mieszkańców i postanowienie zaskarżyła w innym trybie. NSA przyznał rację mieszkańcom.

Olszewo-Borki. Duże i zaskakujące zmiany w okręgach wyborczych

12 grudnia do Urzędu Gminy w Olszewie-Borkach wpłynęło pismo komisarza wyborczego w Ostrołęce o planowanych zmianach okręgów wyborczych w wyborach do rady gminy. Kilka dni później gmina udzieliła odpowiedzi, że nie akceptuje proponowanej zmiany okręgów. Ostatecznie postanowienie zostało wydane 22 grudnia br., czyli na dwa dni przed wigilią. - Był to trudny czas, był to piątek, postanowienie wpłynęło na sekretariat Urzędu Gminy przed godziną 15:00 - wskazywała wójt Aneta Larent.

"Zmiany, jakie w tym projekcie, były bardzo obszerne. Jako urząd byliśmy zdezorientowani, nie wiedzieliśmy skąd te zmiany wynikają" - wskazywała włodarz gminy. Wójt Aneta Larent negatywnie zaopiniowała propozycję, zauważając, że nie zaszły okoliczności, które uzasadniałyby takie zmiany. - Przesłany projekt postanowienia nie zawierał żadnego uzasadnienia faktycznego - wskazała na sesji rady gminy.

Przykłady nieuzasadnionych zmian, to, w ocenie wójt Anety Larent, nowy jednomandatowy okręg wyborczy w sołectwie Białobrzeg Bliższy - liczy 335 mieszkańców, a sąsiedni okręg - Nowa Wieś - 884. Nowy okręg wyborczy stworzono też dla samej miejscowości Łazy - 402 mieszkańców, w sąsiednim okręgu, w Antoniach, jest 882 mieszkańców.

- Bardzo duża rozbieżność. Pomijając kwestie liczebności nowych obwodów, tak wprowadzone zmiany dezorientują wyborców - wskazała Aneta Larent. Zmiany, w ocenie wójt, wywołały ogromne napięcia społeczne.

Sesja zwołana za późno, był wniosek mieszkańców. Jest decyzja NSA

Radzie gminy i wyborcom w liczbie co najmniej 15 przysługuje wniesienie skargi do NSA, w terminie... 3 dni. W tym przypadku - liczonych od 22 grudnia. Należało więc podjąć niezwłocznie działania. Wójt poprosiła więc o zwołanie sesji nadzwyczajnej 27 grudnia, a pracownicy w sobotę przed wigilią przygotowywali projekt. Nie udało się jednak zwołać rady w terminie, bo sesja została zwołana w terminie, w którym... było już po wszystkim - 29 grudnia.

Na sesji 29 grudnia doszło do gorącej dyskusji, podczas której prezydium rady uzasadniało niezwołanie sesji na wniosek wójt w terminie umożliwiającym wniesienie skargi: - Organizowaliśmy sesję 21.12 i z takim zamiarem, że w okresie świątecznym będziemy mieli wolne. Najszybszy możliwy termin, to jest w dniu dzisiejszym (29.12).

Niezależnie od projektu uchwały, wójt Aneta Larent wraz z radnymi Małgorzatą Milewską i Marzeną Kobylińską zebrały w czasie świąt podpisy ponad 70 mieszkańców, składając 27 grudnia skargę na postanowienie komisarza wyborczego. Gdyby nie inicjatywa wójt gminy i dwóch radnych, skarga nie miałaby szans na dotarcie do NSA w terminie. O tyle to istotne, że skargę rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który 8 stycznia 2024 r. uchylił zaskarżone postanowienie komisarza wyborczego.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×