eOstroleka.pl
Ostrołęka,

PZW Narew podsumowuje ubiegłoroczne akcje zarybieniowe

REKLAMA
zdjecie 480
fot. PZW Narewfot. PZW Narew
REKLAMA

W ubiegłym roku członkowie PZW Narew koło nr 38 przy wsparciu Okręgu Mazowieckiego przeprowadziła liczne akcje polegające na zarybianiu rzek w naszym regionie. Łącznie na ten cel OM PZW przeznaczył ponad 3,7 miliona złotych.

Środki te w większości pochodzą ze składek członkowskich na ochronę i zagospodarowanie wód. Zarybienia prowadzone są w oparciu o zasady zrównoważonej gospodarki rybackiej, realizując zapisy operatów opracowanych przez ichtiologów.

W Ostrołęce i okolicy zarybień dokonują pracownicy zespołu ochrony i zagospodarowania wód Biura Okręgu Mazowieckiego przy udziale członków lokalnych kół wędkarskich i strażników Społecznej Straży Rybackiej. Odbywa to się wg ścisłych procedur, dzięki czemu zarybienia są wysoce efektywne, z jak najmniejszymi stratami wśród narybku. Akcje zarybieniowe przeprowadza się głównie wiosną oraz jesienią, kiedy to do rzek oraz jezior wpuszczane są sortymenty wielu gatunków ryb w różnym wieku. Wiosną: wylęg oraz narybek w ilości dziesiątek i setek tysięcy sztuk, oraz jesienią, kiedy to zarybień dokonuje się starszymi sortymentami, takimi jak kroczek oraz narybek jesienny, a  ilość ryb określana jest w kilogramach. Terminy zarybień są ściśle uzależnione od dostępności materiału zarybieniowego na przestrzeni roku, mając na uwadze naturalny cykl życiowy ryb. Dzięki temu najmłodsze ryby mają odpowiednio dużo czasu na wzrost i rozwój i będą w stanie przeżyć zimę. Starsze, są wystarczająco silne, i w kolejnym roku będą mogły osiągnąć wymiar pozwalający wędkarzom na ich legalny połów.

W strukturze zarybień wód okolic Ostrołęki dominują gatunki szczególnie pożądane i chętnie poławiane przez wędkarzy: szczupak, sandacz, sum, kleń, boleń, lin i miętus. I tak przykładowo do naszej Narwi i Omulwi trafiło w 2017 roku m. in.: 80 tys. narybku letniego szczupaka, a jesienią 887 kg wyrośniętych drapieżników, 20 kg tzw. węgorza obsadowego, 165 kg suma dwuletniego tzw. kroczka, 100 tys. narybku sandacza, 1300 kg jazia - kroczka, 450 kg karasia - kroczka, 400 kg lina -  kroczka, 4 tys. sztuk brzany - narybku jesiennego. Jak również bolenia 12 tys. sztuk i klenia 20 tys. sztuk narybku letniego.

Dokonano również zarybień  rzeki Orz, Szkwy i Rozogi, w tym zbiornika Wykrot. Do samego jeziora Wykrot wypuszczono w minionym roku: 400 kg wyrośniętego szczupaka, 10 kg węgorza, 20 kg suma - dwulatka, 200 kg karpia - kroczka, 40 kg jazia - kroczka, 180 kg karasia i 250 kg lina. Szkwę, Orz i Rozogę zarybiono dodatkowo narybkiem  miętusa  w ilości 22 tys. sztuk.


Ryby pochodzą z ośrodków zarybieniowych prowadzonych przez Okręg Mazowiecki oraz  innych krajowych hodowli, również z tych, które znajdują się w okolicach Ostrołęki.

Źródło: PZW Narew koło nr 38

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×