Jeden z dwóch Punktów Szczepień Powszechnych w Ostrołęce już działa. W uruchomieniu drugiego przeszkodziła usterka techniczna. Ile osób i w jakim czasie będzie mogło z tych punktów skorzystać?
W Ostrołęce dwie lokalizacje dla Punktów Szczepień Powszechnych
Punkty szczepień, które powstały przy ulicy Hallera (parking przy budynku MOPR) i przy ulicy Blachnickiego (teren szkoły Podstawowej nr 10) tworzone są w ramach Narodowego Programu Szczepień jako drugi element sieci koordynowanej przez wojewodów – organizowany „od podstaw” przez samorządy we współpracy z podmiotem wykonującym działalność leczniczą (PWDL) oraz w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Te punkty szczepień - Punkty Szczepień Powszechnych - są organizowane poza obecną siecią placówek medycznych. Punkty mają służyć wszystkim osobom wyrażającym chęć szczepienia przeciw COVID - 19, a same szczepienia odbywać się mają zgodnie z Narodowym Programem Szczepień (dotyczy to zarówno grup zawodowych, jak i grup wiekowych).
Jeden punkt już działa, drugi zmaga się z usterką
Za organizację całego procesu szczepień odpowiadać ma PWDL (podmiot wykonujący działalność leczniczą - numer wpisu podmiotu leczniczego: 000000177707), którym jest North Medical Holding Sp. z o.o. Nasza Grupa Medyczna Sp.k. ul. Dworcowa 11 B, 50 - 456 Wrocław.
Zgłoszenie punktów szczepień zostało przyjęte przez Wojewodę Mazowieckiego, który przekazał je do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Warszawie celem podjęcia decyzji w kwestii uruchomienia ww. punktów szczepień. Narodowy Fundusz Zdrowia po przeanalizowaniu zgłoszenia ogłosił, że punkty zostały włączone do Narodowego Programu Szczepień jako Punkty Szczepień Powszechnych. Pierwszy z nich rozpoczął pracę 11 maja (punkt przy ul. Blachnickiego), natomiast drugi (przy ul. Hallera) rozpocznie działalność niezwłocznie po usunięciu przez odpowiednie służby usterki technicznej.
Miasto poniesie koszty, ale wystąpi o zwrot
Z uruchomieniem punktów szczepień powszechnych wiązać się będą koszty dotyczące energii elektrycznej użyczonej na potrzeby bieżącego funkcjonowania punktów, koszt użyczenia terenu na którym punkty zostały umiejscowione oraz koszt użyczenia przestrzeni magazynowej. Koszty te poniesione zostaną z budżetu miasta, ponieważ placówki użyczające mediów i przestrzeni są jednostkami organizacyjnymi miasta Ostrołęki. Miasto Ostrołęka planuje starać się o refundację poniesionych kosztów od Wojewody Mazowieckiego.
14 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu
Punkty szczepień zadeklarowały pracę przez około 14 godz. dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Każdy z punktów docelowo ma zaszczepić 500 pacjentów dziennie w myśl wytycznych opracowanych przez zespół KPRM (Kancelaria Prezesa Rady Ministrów), MZ (Ministerstwo Zdrowia), NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) i GIS (Główny Inspektorat Sanitarny) oraz zgodnie z wymogami bezpieczeństwa sporządzonymi przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny. Zgodnie z założeniami w nowych PSP min. 90 % wystawionych terminów będzie zewnętrznych (widocznych we wszystkich kanałach rejestracji), max. 10 % terminów wewnętrznych będzie widoczna dla punktów szczepień. Na wolne terminy będą zapisywane osoby z aktywnymi e-skierowaniami przez centralną e-Rejestrację.
Zapisy poprzez: kontakt telefoniczny z PWDL, infolinię, SMS, IVR oraz IKP. Dodatkowo wraz ze wzrostem dostępności szczepionek i terminów szczepień, możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu szczepień.