eOstroleka.pl
Polska,

Przygotowanie choinki bożonarodzeniowej. Co zrobić, by drzewko stało dłużej?

REKLAMA
zdjecie 720
REKLAMA

W okresie świątecznym w większości polskich domów nie może zabraknąć choinki i to ona stanowi najważniejszą ozdobę bożonarodzeniową. W szczególności żywe drzewka, ze względu na swój piękny zapach i naturalny wygląd, cieszą się dużą popularnością i co roku chętnie sięga po nie wiele rodzin. W przeciwieństwie do sztucznych choinek, żywe z czasem tracą na swojej świeżości, jednak istnieją sposoby, aby przedłużyć ich żywotność. Jeśli chcesz, aby Twoje drzewko przez długi czas zachwycało swoim pięknem, jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które warto wypróbować.

 

Jak wybierać żywą choinkę?

Do najpopularniejszych gatunków drzewek iglastych wykorzystywanych w okresie świątecznym niezmiennie należą jodła kaukaska o delikatnych igłach i świerk pospolity o intensywnie zielonej barwie. Sam rodzaj drzewka zależy od indywidualnych preferencji, ale decydując się na konkretną roślinę, warto uważnie jej się przyjrzeć. W pierwszej kolejności choinkę należy podnieść, a następnie stuknąć nią o podłoże. Świeże drzewko jest cięższe z uwagi na zmagazynowaną wodę i nie osypuje się tak bardzo jak suche. W niektórych sklepach choinki stoją dość długo, dlatego już na etapie kupna mogą być w nienajlepszym stanie. Wybranie ciężkiej choinki daje gwarancję, że jest ona świeża, a w rezultacie będzie dłużej stała.

Czy ciętą choinkę należy podlewać?

Niezależnie od tego, czy choinka jest cięta, czy też znajduje się w donicy, podlewanie jest niezwykle ważne w celu przedłużenia jej żywotności. W przypadku kupna choinki ciętej po przywiezieniu jej do domu należy spiłować lub przyciąć jej pień, a następnie umieścić w wiadrze z wodą na dwa dni. Odcięcie zaschniętej końcówki pnia sprawi, że drzewko lepiej będzie pobierało wodę, dlatego ważne jest, aby linia cięcia była równa i poprowadzona pod delikatnym kątem. Do tego celu idealnie sprawdzą się precyzyjne narzędzia marki Cellfast. Piła kabłąkowa pozwala na dużą kontrolę ruchów dzięki swojemu ergonomicznemu kształtowi, a brzeszczot wykonany z wysokiej jakości stali węglowej sprawia, że cięcie przy jej użyciu przebiega szybko i gładko. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w sytuacjach, w których istotne jest uzyskanie dokładnej długości pnia, wynikającej np. z wymagań konkretnego stojaka do choinki. Równe cięcie można wykonać również za pomocą siekiery uniwersalnej. Z jej użyciem przycięcie pnia przebiega znacznie szybciej, a dzięki ostrzu ze stali hartowanej indukcyjnie już przy niewielkim zamachu możliwe jest przecięcie różnych grubości pni, co przekłada się na większą dokładność.

Jak zadbać o choinkę w donicy?

Osoby posiadające własny ogród często decydują się na zakup choinki w donicy. Takie drzewka zwykle są mniejsze niż cięte, ale po przywiezieniu ich do domu praktycznie od razu można cieszyć się ich pięknem. Najlepiej na początku wstawić choinkę do garażu, a dopiero po kilku godzinach lub nawet dniu, przenieść do ciepłego pomieszczenia, aby upewnić się, że roślina stopniowo będzie przyzwyczajała się do wyższej temperatury. Ziemia w donicy powinna cały czas pozostawać wilgotna, ale nie przelana wodą, by korzenie nie zaczęły gnić. W niektórych przypadkach, w szczególności gdy choinka pochodzi z zamkniętych marketów i sklepów, ziemia w donicy może być przesuszona i stanowić skorupę, przez którą woda nie będzie swobodnie przepływać do korzeni. Wówczas najlepiej sięgnąć po odpowiednie narzędzie ogrodowe, takie jak łopatki czy grabki z serii ERGO marki Cellfast i ostrożnie spulchnić glebę. Żywotność choinki zależy przede wszystkim od jej nawodnienia, dlatego kluczowe w pielęgnacji, jest też samo umiejscowienie. Należy unikać stawiania drzewka przy kaloryferach lub kominkach, aby nie doprowadzić do jej uschnięcia.

Co zrobić z choinką po świętach?

W przypadku choinek w donicy możliwe jest ich przesadzenie do własnego ogrodu lub na inne tereny zielone, o ile właściciel na to zezwoli. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością, szczególnie w dobie rosnącej świadomości ekologicznej. Chcąc przesadzić drzewko z donicy do ziemi, ponownie należy odstawić je na kilka godzin lub najlepiej na cały dzień do chłodniejszego pomieszczenia, takiego jak garaż. Lepiej poczekać, aż temperatura na zewnątrz nie będzie niższa niż 0°C i dopiero wówczas przystąpić do przesadzania. W okresie zimowym ziemia jest dość twarda, dlatego w celu wykopania odpowiedniego dołu najlepiej skorzystać z wysokiej jakości szpadla o ostrym zakończeniu marki Cellfast. Szpadle ostre serii ERGO czy IDEAL przeznaczone są do pracy w twardej glebie, dlatego doskonale sprawdzają się późną zimą i wczesną wiosną, ułatwiając pracę i zapewniając bezpieczeństwo. Po wykopaniu dołu należy umieścić w nim choinkę z donicą i poczekać z przesadzaniem bezpośrednio do gruntu na przyjście wiosny.

Uschnięte drzewka cięte również można wykorzystać w ogrodach, gdzie sprawdzą się, jako wyściółka pod krzewy. Do przycięcia gałązek najlepiej wykorzystać sekator nożycowy lub kowadełkowy. Oba te rozwiązania są niezwykle bezpieczne dzięki zamontowanym blokadom, a przy tym pozwalają na szybką pracę. Sekatory kowadełkowe umożliwiają regulację średnicy, dzięki czemu można je dopasować do gałązek o różnej grubości, tym samym ułatwiając przecinanie. Po usunięciu gałęzi pień najlepiej pociąć z użyciem siekiery i wykorzystać np. jako opał w kominku.

Co zrobić by drzewko dużej stało – podsumowanie

Chcąc przedłużyć żywotność choinki, należy doglądać jej od momentu wyboru, aż do końca świąt. Podczas kupna najlepiej wybierać świeże okazy, osobiście ocenione na podstawie wagi i ilości osypu igieł. Istotne jest też miejsce, w którym choinka stanie oraz dbałość o jej nawodnienie. Niezwykle pomocne przy pielęgnacji drzewka świątecznego będą specjalistyczne narzędzia ogrodowe.

 

 

artykuł sponsorowany

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×