Mazowiecki Urząd Wojewódzki wprowadza istotne usprawnienia w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością.
Jak poinformowano w komunikacie, w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie świadczeniem wspierającym, urząd otwiera nowe filie w Płocku, Radomiu i Ostrołęce, które znacząco usprawnią proces rozpatrywania wniosków i ułatwią dostęp do świadczeń mieszkańcom regionu.
Jak pokazują statystyki, w ubiegłym roku na terenie województwa mazowieckiego złożono ponad 40 tysięcy wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia. Do początku stycznia 2025 roku udało się rozpatrzyć około 17,5 tysiąca z nich. Decyzje wydawane przez Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności są kluczowe dla otrzymania świadczenia pieniężnego wypłacanego przez ZUS.
Czas na Ostrołękę
Decentralizacja obsługi to odpowiedź na realne potrzeby mieszkańców województwa. Do tej pory wszystkie wnioski były przyjmowane w Warszawie lub za pośrednictwem powiatowych miejskich zespołów, skąd trafiały do stolicy województwa. Istniała również możliwość przesłania dokumentów drogą pocztową lub elektroniczną.
Znaczącym wyzwaniem w dotychczasowym systemie były bezpośrednie oceny w miejscu zamieszkania, z których korzystało aż 70 procent wnioskodawców. Wiązało się to z koniecznością organizacji wyjazdów zespołów oceniających, co wydłużało proces rozpatrywania wniosków. Utworzenie filii w trzech miastach regionu ma znacząco ułatwić dostęp do bezpośredniej obsługi osobom z niepełnosprawnościami.