eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

"Przegląd Ostrołęcki". O czym pisała prasa w 1936 roku?

REKLAMA
REKLAMA

27 września 1936 roku w Ostrołęce odbyło się ważne nabożeństwo, a po nim - duży pochód z orkiestrą. To właśnie m.in. o tym pisała gazeta, która ukazywała się wówczas w naszym mieście.

"Przegląd Ostrołęcki" był ilustrowanym tygodnikiem powiatów: łomżyńskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego, szczuczyńskiego i wysokomazowieckiego. Wychodził w 1936 roku (od 29 stycznia do 27 grudnia), jako mutacja "Przeglądu Łomżyńskiego". Pisany był głównie przez redaktorów z Łomży, tam też mieściła się siedziba redakcji. W Ostrołęce był jedynie oddział, najpierw przy ulicy Kościuszki, później przy Farnej, aż w końcu przy Gomulickiego.

Tak wyglądała okładka wydania z 4 października 1936 roku:

zdjecie

W numerze, który wyszedł tego dnia, znaleźć można sześć stron, w tym... niewiele o Ostrołęce. Pisano o wydarzeniach w Hiszpanii, nadchodzącej zimie, rozbijaniu małżeństw nauczycielskich, czy nawet o tym, że "Stalin ciężko zaniemógł".

Wieści z Ostrołęki pojawiają się w rubryce "Kronika Ostrołęcka":

zdjecie

Co wówczas działo się w naszym mieście? Pisano m.in. o wizycie Adama Piaseckiego, dyrektora Izby Skarbowej Białostockiej. W sądzie była sprawa o oszczerstwo, ale oskarżony dr Certowicz nie stawił się, bo lekarz Psarski wystawił mu zaświadczenie o wadzie serca. Było też m.in. o nabożeństwie w Klasztorze w intencji rozwoju siły powietrznej państwa, po czym nastąpił pochód z orkiestrą. W końcu było też o majątku "Czernie" w gm. Goworowo, który miał przejść na Skarb Państwa, gdyż właściciel nie płacił podatków.

Do "Przeglądu Ostrołęckiego" jeszcze wrócimy w naszym serwisie.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×