eOstroleka.pl
Region,

Przasnysz obchodził swoje 590. „urodziny” [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. ePrzasnysz.plfot. ePrzasnysz.pl
REKLAMA

W czwartek, 21 grudnia odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Przasnysza na której zakończono obchody 590. rocznicy nadania praw miejskich. W uroczystości wziął udział Krzysztof Bieńkowski, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Zenon Szczepankowski, starosta przasnyski, a także organizator, czyli Waldemar Trochimiuk, burmistrz miasta Przasnysza wraz z radnymi miejskim, przedstawicielami różnych instytucji i organizacji.

Krzysztof Bieńkowski podziękował za zaproszenie oraz wspomniał o urokach miasta, którego jest mieszkańcem. Dodał, że obecnie często podróżuje po województwie i z czystym sumieniem może stwierdzić, że mieszkamy w pięknym i zadbanym mieście.

Burmistrz w trakcie uroczystości przypomniał, jak wyglądały wcześniejsze obchody rocznicowe oraz co się zmieniło w mieście, jakie inwestycje zostały wykonane.

- Zmieniła się przestrzeń publiczna miasta. Znacznie powiększyła się jego zurbanizowana część. Na północy, wschodzie i południu powstały nowe osiedla mieszkaniowe z estetyczną zabudową jednorodzinną i nowoczesną zabudową wielorodzinną. Z krajobrazu miasta zniknęły wreszcie drewniane budynki wielorodzinne, tzw. baraki. A ilość oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych, nie ma porównania z żadnym innym okresem od czasów transformacji ustrojowej. Wraz z mieszkaniowymi inwestycjami prywatnymi i publicznymi rozwinęła się w niespotykanym do tej pory tempie infrastruktura komunalna. Nowe osiedla powstały na terenach do niedawna użytkowanych rolniczo. Wyposażyliśmy je w infrastrukturę techniczną i nowe ulice zapewniające dostęp do istniejącej sieci drogowej. Ilość dróg publicznych w Przasnyszu w ostatniej dekadzie zwiększyła się o prawie 40%. Na ich urządzenie kupiliśmy ponad 20 ha gruntu. Większość dróg miejskich zyskała nowe nawierzchnie i infrastrukturę związaną z oświetleniem i odwodnieniem. Można więc powiedzieć, że ostatnia dekada historii miasta charakteryzowała się ogromnym zakresem i szybkim tempem nadrabiania zapóźnień infrastrukturalnych. Zmiany widać nie tylko na nowych osiedlach mieszkaniowych, widać je również w starej, historycznej części miasta. Nasz poczciwy Ratusz doczekał się wreszcie gruntownej rewaloryzacji, uporządkowaliśmy przestrzeń publiczną rynku. Wymieniliśmy oświetlenie i po raz pierwszy w naszym mieście wykonaliśmy iluminacje zabytkowych obiektów. Przebudowaliśmy most, parkingi, ulice i chodniki w historycznym układzie urbanistycznym. Jego cenne i dobrze zachowane założenie przestrzenne, kształtowane od XIII wieku, chronimy jako materialny zasób naszego dziedzictwa kulturowego. Obszar, w obrębie którego koncentruje się gros najcenniejszych i najstarszych obiektów, znowu zaczął pełnić funkcje reprezentacyjne miasta. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że zmiany wizerunkowej tej części miasta, dokonaliśmy wspólnie z naszymi mieszkańcami. W realizację zapoczątkowanego przez samorząd programu rewitalizacji przestrzennej włączyli się przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne. Ze środków prywatnych wybudowano, wyremontowano lub odnowiono elewacje w 30 budynkach posadowionych wokół rynku. Bez wspólnego wysiłku i zaangażowania finansowego, ten trudny i kosztowny etap rewitalizacji przestrzennej starego miasta, nie powiódł by się – mówił.

W trakcie uroczystości rozdano wszystkim jej uczestnikom pamiątkowe medale i złożono podziękowania dla Przasnyskiej Kapeli Podwórkowej.

Źródło: ePrzasnysz.pl

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×