eOstroleka.pl
Polska,

Protest Rodziców Niepełnosprawnych Dzieci przed kancelarią premiera

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych będą pikietować pod kancelarią premiera. „Dlaczego znowu musimy walczyć o coś co wywalczyliśmy w ubiegłym roku?” - pytają zrozpaczeni.

Powodem zapowiadanego na przyszły tydzień protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych jest przygotowana przez sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach ustalonych w wyniku ubiegłorocznych protestów.

- Rząd chce wprowadzić nowelizację ustawy o świadczeniach, która okrada rodziców i dzieci niepełnosprawne te małe i te już dorosłe. Dlaczego znów musimy walczyć o coś co wywalczyliśmy na oczach całej Polski w Sejmie w marcu 2014 r.? - mówią rodzice niepełnosprawnych dzieci.

O co tym razem będą walczyć rodzice dzieci niepełnosprawnych?
1. Nie było kryterium do Świadczenia Pielęgnacyjnego

Rząd proponuje w nowym projekcie: kryterium dochodowe do świadczenia pielęgnacyjnego

2. Mamy swoją ustawę która zapewnia stabilizację dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem od urodzenia ,czy to 10 .20 ,30 latkiem.

Rząd proponuje w nowym projekcie ustawy: potraktowanie niepełnosprawnego dziecka od 18 roku życia jako osobę dorosłą i tym samym odbiera obecne uprawnienia mówiące o niepełnosprawności powstałej od urodzenia. Jest to o tyle istotne gdyż pozostałe świadczenia renta socjalna jest przyznawana ze względu na niepełnosprawność powstałą od urodzenia, a świadczenie
pielęgnacyjne jest na opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem 10 2 0 czy 30 letnim.

3. Świadczenie pielęgnacyjne w wysokości najniższej krajowej z coroczną waloryzacją zostało wywalczone w 2014 r. w marcu przez rodziców niepełnosprawnych dzieci i dziś wynosi 1200 zł - za podwyżką głosował cały parlament.

Rząd proponuje obniżenie świadczenia dla dzieci powyżej 18 roku życia do kwoty 800 zł z kryterium dochodowym.

4. Grupa posłów PO, nie podając racjonalnego uzasadnienia, nowelą ustawy o rehabilitacji planuje wprowadzenie podziału – skalowania znacznego stopnia niepełnosprawności.

Zmiana punktu 7 w orzeczeniach rozgraniczenia konieczności stałej lub długotrwałej opieki innej osoby: „a) w związku z całkowicie zniesioną możliwością zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, albo b) w związku ze znacznie ograniczoną możliwością zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

Nowela ta, odnosi się bezpośrednio do kwestii orzecznictwa, na podstawie, którego przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne Do skalowania niesamodzielności planowane jest wprowadzenie rozporządzeniem i zastosowanie przy orzekaniu  wyspecjalizowanego formularza wypracowanego na potrzeby oceny niesamodzielności autystyków i osób z upośledzeniem umysłowym, co w perspektywie, na skutek wykorzystania do orzekania nieadekwatnego narzędzia, może spowodować pozbawienie świadczeń tysięcy niepełnosprawnych ruchowo.


Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×