Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce ogłosiła wniosek o wycenę na świadczenie usług psychologicznych dla swoich pracowników. Oferty mogą składać psychologowie, którzy będą wspierać zarówno asesorów, jak i prokuratorów w pracy dotyczącej szczególnie trudnych przypadków, jakie wiążą się z ogromnym obciążeniem psychicznym.
Wsparcie dla pracowników prokuratury
Celem takiej usługi jest zapewnienie pracownikom prokuratury, zwłaszcza tym zajmującym się szczególnie trudnymi sprawami, np. dotyczącymi przemocy seksualnej wobec dzieci, jak również z innych kategorii postępowań powodujących duże obciążenie
psychiczne lub emocjonalne, odpowiedniego wsparcia psychologicznego. Jak podkreśla prokuratura, praca z tego rodzaju materiałami może prowadzić do znacznego obciążenia psychicznego.
Od kandydatów oczekuje się:
- Wykształcenia: minimum tytułu magistra psychologii;
- Doświadczenia: co najmniej 5 lat pracy z dorosłymi oraz roku doświadczenia w pracy z grupami zawodowymi narażonymi na obcowanie z ludzkimi tragediami;
- Znajomości specjalistycznych: umiejętność pracy z osobami doświadczającymi traumy;
- Niekaralności: brak wpisu na listę biegłych sądowych oraz niekaralność; przeciwko kandydatowi nie może toczyć się obecnie postępowanie karne;
Psycholog będzie udzielał indywidualnych konsultacji, zarówno stacjonarnie, jak i online. Konsultacje mają trwać minimum 50 minut i odbywać się w ciągu 5 dni roboczych od zgłoszenia.
Praca prokuratora, szczególnie w przypadku najbardziej brutalnych zbrodni, wiąże się z dużym obciążeniem emocjonalnym. Psychologiczne wsparcie może pomóc pracownikom w radzeniu sobie z traumami. Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zatrudnia obecnie 8 asesorów i 44 prokuratorów (tj. 52 osoby uprawnione do skorzystania z konsultacji).
Dokumenty w tym postępowaniu składać można do 1 października, a psychologowie szczegóły mogą uzyskać na stronie internetowej prokuratury.