Na najbliższej sesji rady miasta miejscy radni zajmą się projektem „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki w 2020 roku. Celem programu jest zapobieganie bezdomności zwierząt na terenie miasta oraz opieka nad zwierzętami bezdomnymi. Wiemy, jak taki program realizowano w roku ubiegłym.
Zadania priorytetowe programu to: elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt, w szczególności psów, ograniczenie populacji bezdomnych zwierząt poprzez sterylizację i kastrację psów i kotów, zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom z terenu Miasta Ostrołęki, sprawowanie opieki nad kotami wolno żyjącymi, w tym ich dokarmianie, poszukiwanie nowych właścicieli dla bezdomnych zwierząt, odławianie bezdomnych zwierząt, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich.
Środki finansowe na realizację zadań wynikających z programu zaplanowane są w budżecie miasta Ostrołęki na 2020 rok w wysokości: wyłapywanie bezdomnych zwierząt – 150.000 złotych, znakowanie zwierząt – 5.000 złotych, sterylizacja i kastracja kocic i kocurów – 7.000 złotych, sterylizacja i kastracja psów ( samic i samców) – 3.000 złotych, dokarmianie kotów wolno żyjących – 3.000 złotych, zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt i usypianie ślepych miotów – 22.500 złotych. Środki finansowe wydatkowane mają być z zastosowaniem przepisów ustawy o zamówieniach publicznych.
O tym, czy program zostanie przyjęty, radni zdecydują na najbliższej sesji.
Jak wyglądał taki program w 2019 roku?
W 2019 roku uchwałą nr 93/VIII/2019 roku z dnia 28 marca 2019 r. taki Program przeciwdziałaniu bezdomności zwierząt na terenie Miasta Ostrołęki został uchwalony. Na realizację tego zadania wydatkowano środki w wysokości:
- wyłapywanie bezdomnych zwierząt (56 sztuk psów ) – 78.649,50 złotych,
- kastracja i sterylizacja zwierząt domowych (115 sztuk) – 9.340.00 złotych,
- elektroniczne czipowanie zwierząt (22 sztuk) – 118,80 złotych,
- eutanazja ślepych miotów (brak) – 0 złotych,
- dokarmianie kotów wolno żyjących – 3000 złotych,
- całodobowa gotowość do podjęcia działań weterynaryjnych nad bezdomnymi zwierzętami poszkodowanymi w wypadkach drogowych – 22.500 złotych.
Schronisko „CANIS” dla bezdomnych zwierząt w Kruszewie (gm. Goworowo) w ramach prowadzonych działań w 2019 roku wykonało:
- czipowanie zwierząt w schronisku sztuk – 56 psów,
- sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku sztuk – 56 psów