eOstroleka.pl
Polska,

Prof. Piotr Gliński kandydatem PiS na premiera rządu pozaparlamentarnego

REKLAMA
zdjecie 480
Profesor Piotr Gliński Profesor Piotr Gliński
REKLAMA

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata na premiera. Jest nim profesor Piotr Gliński, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Podczas prezentacji kandydata prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział:

- Prawo i Sprawiedliwość jest jedyną formacją opozycyjną, która ma możliwość złożenia konstruktywnego wotum nieufności. Mamy dzisiaj w Polsce sytuację, w której żaden poważny problem społeczny nie jest rozwiązywany. Jest rosnące bezrobocie, wyjazdy z Polski, kryzys finansów publicznych, kryzys różnych instytucji, w tym kryzys wymiaru sprawiedliwości. Mamy nieustanne głoszenie nieprawdy z różnych wysokich trybun. Mamy sytuację, która domaga się zmiany. Nie będę jej dokładnie opisywać, będzie jeszcze na to czas. W związku z tym, danie polskiemu parlamentowi - każdemu posłowi, każdej posłance - szansy na tę zmianę, jest naszym obowiązkiem. Nie tylko obowiązkiem politycznym, ale obowiązkiem moralnym. Obowiązkiem wobec Polski. Ale to wymaga stworzenia rządu pozaparlamentarnego. Słyszałem - chyba wczoraj, czy przedwczoraj - jednego z polityków Platformy Obywatelskiej, który wyśmiewał tę nazwę. Przykro, że politycy tej partii są tak bardzo niedokształceni. Takie rządy istniały wielokrotnie w różnych państwach europejskich, istniały też w Polsce. Wielu uważa, że najlepszym rządem okresu międzywojennego był rząd Grabskiego - ten od wielkiej reformy. To był rząd pozaparlamentarny. On poza rządem Sławoja Składkowskiego trwał także w okresie międzywojennym najdłużej spośród wszystkich gabinetów.

Następnie lider największej partii opozycyjnej przedstawił kandydata swojego ugrupowania na premiera.

- Dzisiaj przedstawiam państwu pana prof. Piotr Glińskiego, profesora socjologii, ale także magistra ekonomii, przewodniczącego przez dwie kadencje Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. To człowiek o wysokiej pozycji naukowej i bardzo, bardzo wysokich kompetencjach, jeżeli chodzi o rozeznanie sytuacji w Polsce, z tego względu, że pan profesor zajmuje się społeczeństwem obywatelskim, zajmuje się tymi problemami, które są bardzo bliskie życiu publicznemu, które są bardzo bliskie także polityce.

Prof. Gliński powiedział, że przed jego gabinetem stanie pięć podstawowych zadań: zastąpienie niesprawnego rządu rządem ekspertów, podjęcie natychmiastowych działań dotyczących kryzysu, sprawne administrowanie kraju, przedstawienie wizji rozwoju Polski i działań długofalowych oraz zmiana stylu uprawiania polityki w Polsce.

- Musimy realnie i zdecydowanie zmienić Polskę - mówił kandydat na premiera.

Prof. Gliński przedstawił osiem priorytetów swojego rządu. Mówił m.in. o konieczności zmian w dziedzinach pracy i gospodarki, działalności instytucji publicznych, edukacji i wychowania, samorządów lokalnych, polityki prorodzinnej, rolnictwa i wsi czy funduszy europejskich. Wśród działań, które zamierza podjąć było natychmiastowe obalenie barier wobec przedsiębiorczości i innowacyjności, odmrożenie trzymiliardowej puli środków z Funduszu Pracy, wprowadzenie ulg podatkowych na dzieci, ulgi podręcznikowej i zniżek dla rodzin wielodzietnych.

Prof. Gliński postuluje również m.in. przywrócenie w szkołach stołówek, opieki pielęgniarskiej, gabinetów stomatologicznych oraz poważne rozmowy nt racjonalizacji Karty Nauczyciela. Zdaniem prof. Glińskiego trzeba pochylić się także nad sposobem wykorzystywania funduszy europejskich i problemem nierównych dopłat bezpośrednich dla rolników.

Prof. Gliński podkreślił, że zamierza rozmawiać ze wszystkimi środowiskami politycznymi. Dodał też, że liczy na „uczciwą debatę środowisk eksperckich”.

Piotr Gliński urodził się w 1954 roku w Warszawie. Pracuje w Zakładzie Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN; jest też kierownikiem Zakładu Socjologii Struktur Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku.


[źródło: wPolityce.pl / mypis.pl]

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×