Od 4 stycznia skutecznie realizujemy dowozy dzieci i uczniów niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych publicznych i niepublicznych w Ostrołęce - poinformował dziś prezydent Ostrołęki.
Ustawowo obowiązek dowozu niepełnosprawnych dzieci i młodzieży do szkół lub przedszkoli leży po stronie Urzędu Miasta, jako organu prowadzącego placówkę. Od 16 lat usługi te na rzecz ostrołęckiego ratusza świadczyło Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych. Współpraca miasta z OSON-em odbywała się na podstawie konkursu ofert ogłaszanego pod koniec każdego roku. Tak też było i ostatnio. Prezydent ogłosił konkurs, postępowanie jednak nie zostało rozstrzygnięte. 30 grudnia w Biuletynie Informacji Publicznej ukazało się zarządzenie o… unieważnieniu postępowania. Powód: żadna ze złożonych ofert nie spełniła wymogów zawartych w ogłoszeniu konkursu.
Sprawa wzbudziła wiele emocji. Pisaliśmy o tym w naszym serwisie, po rozmowach m.in. z wiceprezydent Ostrołęki, prezes stowarzyszenia OSON czy rodzicami dzieci niepełnosprawnych.
ZOBACZ WIĘCEJ: Rodzice dzieci niepełnosprawnych przyparci do muru i niepewni jutra
Dziś komunikat w tej sprawie wydał prezydent Łukasz Kulik:
Chciałbym poinformować, że pomimo niepokojących publikacji medialnych, od 4 stycznia skutecznie realizujemy dowozy dzieci i uczniów niepełnosprawnych do przedszkoli, szkół i placówek oświatowych publicznych i niepublicznych w Ostrołęce. Podczas ferii zimowych trwających do 17 stycznia zgłoszono pięcioro dzieci, które miały zapewniony przewóz. Od 18 stycznia zapewniamy transport wszystkim dzieciom kwalifikującym się do dowozów zgodnie z ustawą Prawo oświatowe
- napisał na Facebooku.
- W piątek 15 stycznia pracownicy Wydziału Oświaty odwiedzili rodziców dzieci, z którymi rozmawiali zarówno o warunkach dowozu, jak i o osobach, które będą ten dowóz realizować - kierowca oraz opiekun. Rodzice w każdej chwili mają możliwość kontaktu z tymi osobami jak również z pracownikami Wydziału Oświaty - dodał Łukasz Kulik.
Prezydent Ostrołęki wyjaśnił również:
Samochody dostosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych, a kierowca i opiekunowie posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. W pierwszym tygodniu (od 18 do 22 stycznia) w dowozie uczestniczą również pracownicy Wydziału Oświaty. Wszystkie sprawy zgłaszane przez rodziców są na bieżąco analizowane. Harmonogram dowozu dostosowujemy do zmieniających się planów zajęć dzieci w szkołach i przedszkolach oraz, w miarę możliwości, do potrzeb rodziców.