W 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, prezydent Ostrołęki Paweł Niewiadomski złożył kwiaty i zapalił znicze przy Pomniku Pamięci Żydów – Byłych Mieszkańców Ostrołęki.
Prezydent Niewiadomski uczcił pamięć powstańców getta warszawskiego i ofiar Holokaustu w miejscu szczególnym dla ostrołęckiej historii. Pomnik przy ulicy Poznańskiej przypomina o społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową stanowiła znaczną część mieszkańców miasta.
Wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku był odpowiedzią na niemieckie plany całkowitej likwidacji getta. Po tzw. wielkiej akcji likwidacyjnej latem 1942 roku, podczas której Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince blisko 300 tysięcy warszawskich Żydów, wśród pozostałych mieszkańców getta narodziła się idea zbrojnego oporu.
Bojownicy żydowskich organizacji podziemnych pod dowództwem Mordechaja Anielewicza przez 28 dni stawiali opór niemieckim oddziałom. Było to pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez Niemców Europie. Tragiczny los dotknął również ostrołęckich Żydów. Na początku okupacji około 3000 z nich zostało wypędzonych w kierunku Łomży, za ówczesną granicę niemiecko-radziecką. Większość z nich nie przeżyła wojny. Wśród ofiar był również urodzony w Ostrołęce poeta Izrael Sztern.