eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Premiera książki "Kobiety z Puszczy" [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 608
fot. Fb Związku Kurpiówfot. Fb Związku Kurpiów
REKLAMA

8 grudnia miała miejsce premiera wyjątkowej na naszym rodzimym rynku wydawniczym książki: „Kobieta z Puszczy”. Jej autorką jest Iwona Zyśk.

W książce znajdziemy historie 14 kobiet: Laury Bziukiewicz, Teresy Grzyb, Marianny Pokory, Krystyny Łaszczych, Edyty Pliszki-Późniewskiej, Zofii Samul, Zofii Drężek, Stefanii Dawid, Stanisławy Sucheckiej, Danuty Kostewicz, Justyny Kaczorek, Czesławy Samsel, Janiny Anny Krzyżewskiej i prababci autorki. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu. Każda z opowieści jest inna, tak jak różne są kobiety. Ich troski, radości, codzienne zmagania. W tle jest region kurpiowski – jego historia, obrzędy, tradycje.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Parzych, redaktorka publikacji.

Napisałaś Iwonko książkę – apoteozę kobiety kurpiowskiej, jej wysiłku, piękna, woli trwania. Kobiety, sportretowane słowem przez Ciebie, tkają swoje życie niczym kurpiowski pasiak – nitka po nitce, radosne chwile i smutne, i znów trochę barwy jasnej, by skontrastować ją z tą ciemniejszą. Bije jednak od nich blask. Opowiadasz o nich Iwonko z wielką miłością i czułością, a także uważnością. Ukazujesz zwykłe – a przecież tak niezwykłe życie. Uderza też mnie tytuł tej książki – „Kobieta z Puszczy”, nie kobiety, ale kobieta, bo każda z bohaterek jest indywidualnością, wnosi swój oryginalny wkład w życie kurpiowskiej, puszczańskiej społeczności. Zresztą, Proszę Państwa, Puszcza jest przecież kobietą, i ta Puszcza przygarnia te silne kobiece osobowości. Sama Iwonko jesteś jedną z nich, Kobietą z Puszczy.

Były gratulacje, wzruszenia, życzliwe słowa, a nawet „Sto lat” przy wtórze kurpiowskich muzykantów Pawła Łaszczycha i Ryszarda Kaczyńskiego. Powiat reprezentował wicestarosta Krzysztof Parzychowski oraz Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym.

Wydanie publikacji wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej. Matronat nad książką sprawuje Herbooks Feministyczna Księgarnia Internetowa, zaś patronat: Dariusz Łukaszewski, wójt gminy Kadzidło.

"Dziękuję tym, którzy przyczynili się do tego, że książka się ukazała. Dziękuję wszystkim kobietom, które miały wpływ na to, że powstała: bohaterkom; tym, które nieustająco dopytywały i uświadamiały, że czas ucieka (Iwonie i Marcie); Małgosi – za to, że koiła dobrym słowem i za korektę oczywiście; kobietom najbliższym – mamie, siostrom (Magdalenie, bo Marcie dziękowałam powyżej), babciom, siostrzenicom, ciotkom, znajomym, koleżankom. Tym kobietom, które spotykam przypadkiem, a czasami podsłuchuję i podglądam, z ciekawością. Dziękuję Mirosławowi Grzybowi za znajomość co najmniej dwudziestoletnią. Dziękuję Bartoszowi Dudzie – wyszło pięknie!

Podziękowania składam na ręce wszystkich życzliwych osób, instytucji i samorządów, które wsparły niniejsze wydanie. Dziękuję Marianowi Krupińskiemu, Krzysztofowi Parzychowskiemu, Dariuszowi Łukaszewskiemu, Aldonie Kuciej, Katarzynie Grodzkiej, Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Powiatowi Ostrołęckiemu, Gminie Kadzidło, Bankowi Spółdzielczemu w Ostrowi Mazowieckiej. Dziękuję Feministycznej Księgarni Internetowej Herbooks za matronat i odkrycie tego wspaniałego słowa. Za wcześniejsze wsparcie ślę podziękowania - Nadleśnictwu Ostrołęckiemu z nadleśniczym Zdzisławem Gadomskim oraz Kurpiowskiemu Bankowi Spółdzielczemu w Myszyńcu z ówczesną prezes Cyrylą Kosińską. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zechcą sięgnąć po „Kobietę z Puszczy”

- podziękowała na swoim profilu na FB autorka tej wyjątkowej publikacji.

źródło: Fb Związku Kurpiów

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×