eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Poznaj kulturę Hucułów! Wystawa w Muzeum Kultury Kurpiowskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

W niedzielę 21 czerwca w Ostrołęce odbył się finisaż wystawy „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku”. Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Zobacz wystawę w naszym portalu!

Pochodząca ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie ekspozycja „Huculszczyzna. Obraz zatrzymany. Wizerunek Hucułów i Huculszczyzny w archiwaliach i fotografiach XIX i XX wieku” poświęcona jest krainie leżącej u stóp Czarnohory i Gorganów. Huculszczyzna, niegdyś część II Rzeczypospolitej, obecnie, prawie w całości, położona jest w granicach Ukrainy. Na Huculszczyźnie mieszały się elementy różnych kultur, m.in. kultura ukraińska, rumuńska, polska, węgierska, cygańska a nawet tatarska i turecka. Mieszkańcy tych ziem, nazwani Hucułami, są jedną z najbardziej fascynujących grup etnicznych Europy.

Na prezentowanej w Muzeum Kultury Kurpiowskiej wystawie, za pośrednictwem starych fotografii, grafik, pocztówek oraz przedmiotów codziennego użytku można było poznać Huculszczyznę końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. W programie znalazły się m.in. warsztaty "Wokół huculskiego pieca", pokazy filmów i kresowy poczęstunek.

Szczególne wrażenie na zwiedzających mogły zrobić niezwykłe eksponaty. Wśród prezentowanych przedmiotów znaleźć można było oryginalne stroje Hucułów, wyroby ceramiczne - dwojaki, dzieżki, figurki czy gwizdki, a także fotografie, których większość stanowią pamiątkowe zdjęcia z wakacji mieszkańców Huculszczyzny.

Dzięki uprzejmości Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, możemy zaprezentować wystawę naszym czytelnikom. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, gdzie znajdziecie państwo fotografie eksponatów.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×