eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Powstanie styczniowe na Kurpiowszczyźnie [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe zorganizowało konferencję naukową z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Podczas spotkania przybliżono przebieg tego wydarzenia na Kurpiowszczyźnie.

Na konferencji wystąpili znawcy tematyki powstania styczniowego, którzy przedstawili jego przebieg i skutki na Kurpiowszczyźnie.

W programie znalazły się tematy:

  • Powstanie styczniowe w Kurpiowskiej Puszczy Zielonej - dr Jerzy Kijowski
  • Działania partyzanckie na Kurpiach w okresie powstania listopadowego i styczniowego - analiza porównawcza - dr Krzysztof Augustyniak
  • Kościół katolicki na Kurpiach wobec powstania styczniowego - dr Małgorzata Lubecka
  • Losy zakonników i majątku klasztoru po kasacie ostrołęckiego konwentu bernardynów - dr Barbara Kalinowska
  • Szanse powstania styczniowego - prof. dr hab. Norbert Kasparek
  • Próba porównania działań zbrojnych na ziemi makowsko-różańskiej i Kurpiowszczyźnie w powstaniu styczniowym - dr Dariusz Budelewski
  • Charakter działań zbrojnych powstania styczniowego na przykładzie Kurpiowszczyzny - dr hab. Adam Dobroński, prof. UwB
  • Pogranicze mazursko-kurpiowskie w powstaniu styczniowym 1863-1864 - dr hab. Zbigniew Kudrzycki
  • Społeczność żydowska Kurpiowszczyzny wobec powstania styczniowego - dr hab. Jan Mironczuk, prof. WSTS

Konferencja odbyła się 10 listopada 2023 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×