eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Powrót Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Jaracza? To pomysł kandydata na prezydenta. Burzliwa dyskusja!

REKLAMA
zdjecie 608
REKLAMA

Zespół Szkół Zawodowych nr 3 po reformie oświaty został przeniesiony w miejsce Gimnazjum nr 2 z budynku przy ul. Parkowej do budynku przy ul. Jaracza. Jeden z kandydatów na prezydenta uważa, że w tym miejscu bardziej potrzebna jest kolejna szkoła podstawowa. W burzliwą dyskusję wdał się nawet z... posłem PiS Arkadiuszem Czartoryskim.

Burzliwa facebookowa debata oświatowa

Dyskusja, jaka rozpoczęła się na facebookowym profilu Bezpartyjne Miasto wzbudziła wiele emocji. Oprócz lidera ruchu Jakuba Frydryka, do rozmowy włączył się też... Arkadiusz Czartoryski. Frydryk postuluje utworzenie przy Jaracza szkoły podstawowej i przeniesienie (jak sam stwierdził, "sztucznie utrzymywanej" w tym miejscu) szkoły zawodowej, poseł PiS chce utrzymania ZSZ 3. Wymieńmy przykładowe wypowiedzi, zachowując oryginalną pisownię.

-  I bez wzajemnej urazy ale ja trochę przy tym utrzymaniu ZSZ 3 popracowałem bo myślę, że dobre technika są ok. Okazało się, że miałem rację bo ZSZ 3 nie jest szkołą sztucznie utrzymywą ! mają dobry nabór ! i mają dobre kierunki ! i mają ok nauczycieli !. Na parkowej by nie dali dalej rady w tym budynku istnieć, Zna Pan ten budynek na Parkowej ? Ciekawe co Oni na to ? że są "sztucznie utrzymywani"  - pisał poseł Czartoryski.  

- Panie Arkadiuszu może moje stwierdzenie jest mocne w przekazie ale jak nazwać to, że pisze Pan, że obok jest SP 6. Jest to szkoła, która pracuje prawie do 18, poza dwiema przerwami obiadowymi, wszystkie są 5 minutowe a zajęcia odbywają się tam nawet na stołówce czy w klasie zrobionej z kawałka korytarza. To zestawia Pan z klasami ZSZ3, w których jest np. 6 albo 7 osób i przyjmowani są wszyscy chętni bo ich zwyczajnie brakuje. W tym miejscu powinna być podstawówka a ZSZ3 trzeba przenieść i zreformować tak aby byli chętni do nauki w tej szkole - wymienia Jakub Frydryk.

ZSZ 3 czy SP 8?

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w piątek w ZSZ 3 zwołana została nadzwyczajna rada pedagogiczna. Nauczyciele słuchali o tym, że Bezpartyjne Miasto chce zlikwidować szkołę, a nauczyciele trafią na bruk. Tym samym do szkoły wkroczyła polityka na wysokim poziomie. Skoro tak, to sprawdźmy. Czy naprawdę ruch założony przez Jakuba Frydryka za punkt honoru stawia sobie zlikwidowanie ZSZ 3?

- Absolutnie nie. W tej szkole jest wielu świetnych nauczycieli, powstała także klasa o profilu energetycznym, a takie kształcenie jak najbardziej trzeba realizować. Naszym zdaniem irracjonalne jest sztuczne utrzymywanie tej szkoły w tym miejscu, jeżeli w niektórych oddziałach uczy się nawet mniej niż 10 osób. Z kolei w położonej niedaleko Szkole Podstawowej nr 6 zajęcia trwają nawet do wieczora. Tamta podstawówka jest przepełniona i w tej okolicy powinna powstać kolejna, to powinien być priorytet. Dlatego postulujemy powrót Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Jaracza, a po wygaszeniu gimnazjów ZSZ 3 należy przenieść w inne miejsce i zreformować, tak by nabór był w końcu efektywny, żeby uczniowie chcieli przyjść do tej szkoły - mówi Jakub Frydryk, lider ruchu Bezpartyjne Miasto i kandydat na prezydenta Ostrołęki.

Według Frydryka, za Szkołą Podstawową nr 8 przemawia też jeden fakt. - To baza sportowa. Obiekt przy Jaracza ma świetną salę gimnastyczną, co pozwoliłoby na sportowe szkolenie dzieci na wysokim poziomie. Nie ukrywajmy, że sportowe talenty nie rodzą się w szkole średniej, lecz w podstawówce. Potencjał, jaki niesie za sobą sala przy Jaracza, można efektywnie wykorzystać, z korzyścią dla ostrołęckiego sportu - mówi.

Jest jeszcze jeden istotny powód - liczebność klas w ZSZ 3. Po reformie oświaty ZSZ 3 z ulicy Parkowej zostało przeniesione do budynku przy ulicy Jaracza, w miejsce Gimnazjum nr 2. Dawne miejsce funkcjonowania ZSZ 3 zaadaptował na sale lekcyjne Zespół Szkół Zawodowych nr 4. Odległa od dworca i centrum miasta nowa lokalizacja spowodowała, że Zespół Szkół Zawodowych Nr 3 zaczął borykać się z naborem i w konsekwencji obniżył wymagania dla kandydatów. W bieżącym roku szkolnym klasa Technikum Architektury Krajobrazu liczy zaledwie 10 osób, a w klasach technik handlowiec i technik ekonomista było tak mało chętnych do nauki uczniów, że dwie klasy trzeba było złączyć w jedną i tym samym powstała klasa 13-osobowa. Takich klas jest więcej, bo również w oddziałach programowo wyższych. Na całą szkołę tylko dwa oddziały przekraczają liczbę 25 uczniów. Utworzone w celu zachęcenia do nauki w szkole kierunki informatyczne, mają problem ze znalezieniem nauczycieli zawodu.

Jaki pomysł na oświatę?

Czyj pomysł jest lepszy? Pozostawienie ZSZ 3 przy ulicy Jaracza i pozostawienie szkoły z problemem naboru ze względu na niedogodną dla dojeżdżającej młodzieży lokalizację,  czy też powrócenie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 8 i rozładowanie przepełnienia w podstawówkach?  Oddajemy głos naszym czytelnikom: Na ulicy Jaracza ZSZ 3 czy SP 8? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×