Ponad 100 inwestycji zaplanowanych do realizacji przez samorząd Ostrołęki, powiatu oraz niemal każdej gminy z terenu powiatu ostrołęckiego otrzyma finansowe wsparcie od samorządu województwa mazowieckiego. Dziś podpisano umowy z przedstawicielami lokalnych władz, umożliwiając tym samym rozpoczęcie procesu inwestycyjnego.
Sołectwa, ogródki działkowe, drogi dojazdowe, remonty strażnic i doposażenie jednostek ochotniczych straż pożarnej czy ochrona powietrza – to inwestycje, na realizację których lokalne samorządy subregionu ostrołęckiego otrzymały wsparcie z budżetu Mazowsza. Na długiej liście inwestycji zakwalifikowanych do dofinansowania jest łącznie 105 pozycji z Ostrołęki, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce oraz gmin Baranowo, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo-Borki, Rzekuń i Troszyn.
Dziś w Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle odbyło się uroczyste podpisanie umów między beneficjentami a przedstawicielami samorządu województwa mazowieckiego. Łączna wysokość dotacji dla całego subregionu ostrołęckiego rozdysponowana podczas dzisiejszego spotkania wynosi ponad 7,7 miliona złotych.
Modernizacje remiz strażackich i doposażenie jednostek OSP
Tylko w ubiegłym roku ochotnicze straże pożarne wyjeżdżały do akcji ratunkowych ponad 55 tysięcy razy, z czego 20 tysięcy zdarzeń dotyczyło samych tylko pożarów. By jednostki te mogły działać sprawnie, potrzebują odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Zastrzyk gotówki, który od samorządu województwa otrzymały dziś lokalne samorządy pozwoli zrealizować zaplanowane i długo oczekiwane inwestycje. Łączna suma wsparcia przekazana na ten cel dla jednostek OSP z terenu miasta Ostrołęka oraz gmin powiatów ostrołęckiego, makowskiego i ostrowskiego wynosi 1,7 miliona złotych.
Wsparcie dla ochotniczych straży pożarnych to już stała pozycja w naszym budżecie. Warto jednak zauważyć, że pomagamy nie tylko w zakupie samochodów czy specjalistycznego sprzęty. Chcemy też stworzyć druhom ochotnikom dobre warunki pracy, dlatego też gros środków przeznaczamy również na remonty strażnic. Mamy bowiem świadomość, że choć wiele jednostek ma swoje potrzeby, to warunki w nich panujące często pozostawiają wiele do życzenia.
- mówiła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Dofinansowanie dla 162 projektów sołeckich
W ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw samorząd Mazowsza postanowił wesprzeć 162 inicjatywy sołeckie z powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego i makowskiego. W ramach programu można było uzyskać maksymalne wsparcie w wysokości 10 tysięcy złotych dla jednego projektu. Liczba dofinansowanych projektów zależała od wielkości gminy. W tym roku dzięki wsparciu samorządu Mazowsza w całym regionie zrealizowanych zostanie w sumie 1278 różnego rodzaju projektów.
Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw uruchomiliśmy właśnie z myślą o nich. Chcemy wspierać mieszkańców i pomagać im w realizacji ich pomysłów. To oni wiedzą najlepiej czego potrzebują w swoich miejscowościach. Dla jednych ważny będzie nowy plac zabaw, dla innych dodatkowe zajęcia dla dzieci czy wymiana oświetlenia ulic. I choć granty nie są wysokie, często są jedyną szansą na realizację inwestycji.
- mówiła Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.
21 samorządów ze wsparciem na działania na rzecz ochrony powietrza
Tegoroczna edycja Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza i Mikroklimatu pozwoliła na dofinansowanie w powiecie ostrołęckim, ostrowskim i makowskim 21 projektów. Łączna suma przekazanego samorządom wsparcia to ponad 1,1 mln zł. Grant w wysokości 100 tysięcy złotych otrzymało m.in. miasto Ostrołęka na realizację zadania pod nazwą „Tworzenie nowych i rewitalizacja istniejących terenów zielonych w mieście Ostrołęka”.
37 inwestycji ze wsparciem na ochronę gruntów rolnych i leśnych
Samorząd Mazowsza wesprze również inwestycje z zakresu budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz budowy zbiorników małej retencji. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego w subregionie ostrołęckim zrealizowanych zostanie kilkadziesiąt inwestycji. Samorządy otrzymają dofinansowanie do budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych oraz remont zbiornika wodnego w miejscowości Rupin. Na ten cel przeznaczono łącznie ponad 3,1 miliona złotych.
Dofinansowanie dla Rodzinnych Ogródków Działkowych
Mazowiecki Instrument Aktywizacji Działkowców Mazowsze 2021 to program zachęcający di prowadzenia aktywnego i zdrowego trybu życia, ochrony środowiska i przyrody, ale także efektywnego wykorzystania i zagospodarowania terenów zielonych. Decyzją radnych województwa mazowieckiego 89 rodzinnych ogródków działkowych otrzyma ponad 800 tysięcy złotych wsparcia z budżetu Mazowsza. Wśród nich znalazło się 6 ogródków działkowych z subregionu ostrołęckiego. Otrzymają one ponad 45 tysięcy złotych dofinansowania. Dzięki tym środkom działkowcy będą m.in. remontować ogrodzenia, montować oświetlenie i kupować sprzęt do pielęgnacji zieleni.