eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Postępy dużej inwestycji w Ostrołęce. Tak powstaje elektrownia gazowo-parowa [WIDEO]

REKLAMA
zdjecie 480
REKLAMA

Turbina gazowa – ostatni kluczowy element turbozespołu powstającej w Ostrołęce elektrowni gazowo-parowej – została dostarczona na plac budowy. Łączne zaawansowanie całej inwestycji na koniec listopada przekroczyło 57 procent.

Jak informuje Energa, wyprodukowane we francuskiej fabryce General Electric w Belfort urządzenie należy do najbardziej nowoczesnych, które montowane są w elektrowniach typu CCGT. Turbina charakteryzuje się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności – co jest kluczowe w przypadku konieczności zmniejszania deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z rozwijających się dynamicznie źródeł odnawialnych.

Wielka przesyłka przed świętami

Przed Świętami Bożego Narodzenia na placu budowy CCGT Ostrołęka wyładowane zostały jedne z najważniejszych elementów powstającej elektrowni gazowo-parowej – wirnik turbiny (ważący 120 ton) oraz korpus dolny turbiny gazowej (163 tony). Jej górny korpus został podzielony na mniejsze elementy w celu ułatwienia montażu i również jest już na terenie elektrowni. Urządzenia zostały wyprodukowane we francuskiej fabryce GE, skąd przewieziono je najpierw transportem kołowym do portu rzecznego w Neuf-Brisach na Renie, a następnie drogą śródlądową na barkach (do portu w Antwerpii) oraz morską na pokładzie statku do Gdańska.

Tam zostały przeładowane na platformę pojazdu przystosowanego do przewożenia ładunków ponadgabarytowych. Ostatni etap podróży elementy turbiny gazowej pokonały w ciągu dwóch nocy ponieważ tego rodzaju transport może odbywać się wyłącznie w porze najmniejszego natężenia ruchu drogowego.

Turbina gazowa, która zostanie zamontowana w ostrołęckiej elektrowni, należy do najnowocześniejszych urządzeń tego typu. Charakteryzuje się dużą elastycznością oraz możliwością szybkiego przejścia od stanu wygaszenia do pełnej wydajności – co jest kluczowe w przypadku konieczności zmniejszania deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z rozwijających się dynamicznie źródeł odnawialnych. Jak zapewnia GE, producent urządzenia, turbina charakteryzuje się także najniższym poziomem emisji w branży oraz możliwością przystosowania do wykorzystania paliw alternatywnych, np. wodoru.

Dynamiczne postępy inwestycji

Budowa CCGT Ostrołęka realizowana jest zgodnie z planem, a zaawansowanie wszystkich prac (projektowania, zakupów, dostaw oraz budowy) na koniec listopada wyniosło ok. 57%.

Oprócz turbiny gazowej na montaż czekają już pozostałe części maszynowni: turbina parowa, skraplacz, generator oraz moduł podgrzewu paliwa. Zamontowane zostały już elementy kotła odzysknicowego oraz powstają kolejne budynki zespołu ostrołęckiej elektrowni.

zdjecie

Wykonany też został górny fundament turbiny parowej. Gazociąg mający dostarczać paliwo z transgranicznego interkonektora Polska-Litwa jest już bliski ukończenia - pomyślnie przeszedł realizowane z udziałem Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego testy, a wykonawca inwestycji poinformował o zakończeniu prac związanych z przygotowaniem śluzy nadawczej tłoka zlokalizowanej w miejscowości Stare Konopki (woj. podlaskie).

Inwestycja ma zagwarantowane finansowanie – inwestor CCGT Ostrołęka, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN – podpisał umowę o zewnętrzne finansowanie kredytowe w formule project finance z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych.

Wsparcie dla stabilności polskich sieci elektroenergetycznych

Blok energetyczny w Ostrołęce to jedno z kluczowych przedsięwzięć Energi z Grupy ORLEN w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł bilansujących Krajowy System Elektroenergetyczny. Nowa jednostka będzie wspierać stabilność dostaw energii elektrycznej podczas trwającej transformacji energetycznej Polski.

Inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce pomaga realizować zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy ORLEN. Koncern w swoim segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh (megawatogodzinie) do 2030 roku oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Źródło: Grupa Energa
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×