eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Poradnia Psychologiczno-Pdagogiczna w Myszyńcu z kampanią przeciwko przemocy [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 480
fot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęcefot. Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
REKLAMA

Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna w Myszyńcu  po raz drugi wzięła udział w zorganizowanej przez fundację „Po drugie” Kampanii „19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. W tym roku przez pierwsze 19 dni listopada odbywały  się różnorodne działania pod hasłem walki z głodem i niedożywieniem.

W kampanię zaangażowało się 6 pracowników poradni (3 psychologów, 2 pedagogów i 1 logopeda). W sumie odbyło się 14 wydarzeń promujących profilaktykę przeciw przemocy i cyberprzemocy  oraz  zasad zdrowego odżywania, z uwzględnieniem skutków marnowania żywności. Ponadto w siedzibie poradni i punktach terenowych powstały 4 gazetki  ścienne. Zwrócono w nich szczególną uwagę na nową piramidę  żywieniową, problem otyłości wśród dzieci i młodzieży   oraz kluczową rolę ruchu w dbaniu o swoje zdrowie. Jedna z gazetek dotyczyła praw dzieci. Jak wynika z naszych obserwacji jest ciągła potrzeba edukowania dzieci i młodzieży w tak najistotniejszych  dla nich kwestiach. Autorkami gazetek są psycholodzy Katarzyna Bil i Edyta Gers, pedagog Agnieszka Golon oraz logopeda Teresa Podkowińska.

W ramach kampanii  odbyło się  również spotkanie z dietetykiem – p. Sylwią Szewczyk z Poradni Dietetycznej w Ostrołęce, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wpływ diety na ogólne funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Obecni na spotkaniu dorośli   mieli możliwość skorzystania z  bezpłatnych indywidualnych  konsultacji.

Pracownicy poradni od lat zwracają szczególną uwagę na działania profilaktyczne wśród najmłodszych. I właśnie do dziec z przedszkola adresowane były warsztaty. Odbyły się one dwukrotnie w Gminnym Przedszkolu w Baranowie. Prowadząca je pedagog , Pani Agnieszka Golon wykorzystując różnorodne formy pracy zaktywizowała najmłodszych, aby uświadomić im rolę prawidłowych nawyków żywieniowych. W warsztatach wzięło udział 40 dzieci.

W Zespole Placówek Oświatowych w Kadzidle, dzięki doskonałej współpracy z pedagog szkolną, Panią Beatą Nalewajk,  psycholog poradni , Pani Katarzyna Łada przeprowadziła warsztaty psychoedukacyjne dotyczące zasad zdrowego odżywania, z uwzględnieniem skutków marnowania żywności i zapobiegania. W sumie objęto nimi 477 osób. Również  udało się  w tej placówce przeprowadzić spotkanie z Panią Dietetyk.

Dzięki kolejnej efektywnej współpracy z pedagog szkolną , Panią Aldoną Gumkowską, w Zespole Szkół w Lelisie odbyły się zajęcia warstwowe z  dziećmi ze szkoły podstawowej,  młodzieżą  z gimnazjum i ze szkoły ponadgimnazjalnej dotyczące norm i zasad panujących w klasie i w szkole oraz zasad zdrowego odżywania. Prowadząca spotkania psycholog  Pani Katarzyna Łada objęła swoimi działaniami  84 osoby.

 W Publicznym Gimnazjum w Kadzidle , wszyscy uczniowie klas drugich wzięli udział w spotkaniach z pedagog , Panią Ewa Cyran-Kur. Zajęcia miały  na celu  podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z tym zjawiskiem. W trakcie zajęć omówiono metodą dyskusji, burzy mózgów i mini wykładu zjawisko cyberprzemocy. Wyróżniono jego przejawy. Przekazano informacje o konsekwencjach wynikających z działań przemocowych, także dla sprawcy. Zwrócono szczególną uwagę na konstruktywne sposoby rozwiązywania tego typu problemów (m. in. szukanie pomocy u osób dorosłych , specjalistów a także instytucji pomocowych). W spotkaniu, wykorzystano film przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pt. „Gdzie jest Mimi?”. Wzięło w nim udział 73 uczniów.

W Zespole Szkół w Lipnikch, wszyscy uczniowie Publicznego Gimnazjum także skorzystali z zajęć z pedagogiem Ewą Cyran-Kur. Zajęcia te mogły się odbyć dzięki bardzo dobrej współpracy z pedagog szkolną, Panią Alicją Parzych. Młodzież w trakcie projekcji filmu „Gdzie jest Mimi” metodą dyskusji, burzy mózgów przyswoiła sobie wiadomości na temat cyberprzemocy oraz możliwości jej zapobiegania.  W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów.

Podsumowując, tegoroczna Kampania 19 dni przeciw przemocy umożliwiła 564 dzieciom  zapoznanie się z zasadami zdrowego odżywiania i skutkami marnowania żywności, młodzież miała okazję do poznania działań profilaktycznych związanych z przemocą a także zasadami zdrowego  żywienia ( było to 139 osób). Uczestniczący w spotkaniu z dietetyczką dorośli mogli zapoznać się z nową piramidą żywienia, poznać najważniejsze reguły żywienia, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci (20 osób).

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×