eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pomnik-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką otwarty dla zwiedzających: Osiągnięto imponujący efekt [VIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. J. Pych fot. J. Pych
REKLAMA
Ostrołęka: We wtorek, 24 kwietnia, otwarto dla zwiedzających pomnik-mauzoleum poległych w bitwie pod Ostrołęką 1831 r. oraz mieszczące się w nim muzeum. W części muzealnej, umiejscowionej na najniższym poziomie obiektu, stworzono wyjątkową ekspozycję, poświęconą bitwie oraz historii mauzoleum.

- Pomnik-mauzoleum jest zupełnie inny, niż pozostałe obiekty Muzeum Kultury Kurpiowskiej - mówi Maria Samsel, dyrektor MKK. - Właściwie jest tu tylko jeden zabytek. To orzeł, który znajdował się na trumnie ze szczątkami powstańców.

Ale brak eksponatów z epoki nie stanowił problemu w stworzeniu przyciągającej uwagę ekspozycji. Efekt, który osiągnięto dzięki multimedialnym prezentacjom oraz pomysłowemu wykorzystaniu niewielkiej przecież przestrzeni, jest naprawdę imponujący. Jeśli porównywać ostrołęcką wystawę do tego, co można zobaczyć w innych polskich muzeach, to natychmiast nasuwają się skojarzenia z rozwiązaniami wykorzystanymi przy tworzeniu Muzeum Powstania Warszawskiego. Oczywiście w dużo mniejszej skali.

Najbardziej uwagę przykuwa kilkunastominutowa prezentacja bitwy pod Ostrołęką. Wyjątkowo dynamiczna, zilustrowana trzymającą w napięciu muzyką i odgłosami z pola bitewnego, robi na zwiedzających niesamowite wrażenie. W części ekspozycyjnej jest również multimedialna prezentacja dotycząca historii samego mauzoleum, którego budowa rozpoczęła się w 1931 roku. W jednym z pomieszczeń stworzono także... mini salę kinową dla kilkudziesięciu osób. Wyświetlany jest w niej film o ostrołęckiej batalii. W tej samej sali będą odbywały się lekcje o bitwie i powstaniu listopadowym, prowadzone przez pracowników muzeum. Warto też wspomnieć o ponad tysiącu ołowianych żołnierzyków, ustawionych w przeszklonych gablotach - część kolekcji pochodzi z XIX w.

- Mamy nadzieję, że wszystko co prezentujemy, wpłynie na powiększenie i utrwalenie wiedzy o bitwie pod Ostrołęką oraz o jej bohaterach - mówi Maria Samsel. - Wystawę przygotowywaliśmy tak, aby przyciągnąć zarówno młodych ludzi, jak i ich rodziców.

Pomnik-mauzoleum otwarty jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10 do 17, w weekendy od 12 do 20. Za normalny bilet wstępu zapłacimy 8zł, ulgowy 5 zł a rodzinny 15 zł. Godziny otwarcia obiektu w sezonie zimowym mogą ulec zmianie.

W najbliższym czasie przed pomnikiem, na terenie fortu, stanie ekspozycja artylerii z okresu Królestwa Polskiego.
Materiał filmowy 1 :
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×