eOstroleka.pl
Region, NASZ NEWS

Połów ryb na terenie Brzóze Małe. Wójt Gminy Rzewnie: "Okręg Mazowiecki PZW nie posiada żadnych praw do zbiornika"

REKLAMA
zdjecie 480
zdjęcie ilustracyjnezdjęcie ilustracyjne
REKLAMA

Od nowego roku trwa spór miedzy Okręgiem Mazowieckim Polskiego Związku Wędkarskiego a Gminą Rzewnie o to, na podstawie czyich zezwoleń amatorzy wędkarstwa mogą łowić ryby na terenie starorzecza Brzóze Małe. Mamy stanowisko Wiesława Chrzanowskiego, wójta gminy.

Spór o połów na terenie starorzecza Brzóze Małe

W 2021 r. Rada Gminy Rzewnie przyjęła uchwałą Nr XXIX/188/2021 regulamin łowiska na obszarze wód zbiornika w Brzóze Duże - Brzóze Małe. Z regulaminu wynika, że dozwolony jest tam amatorski połów ryb dla osób posiadających zezwolenie Wójta Gminy Rzewnie. Pod koniec 2022 r. na terenie starorzecza postawiono znaki z informacją, że pozwolenia wójta obwiązują od 1 stycznia 2023 r.

Innego zdania jest PZW Okręg Mazowiecki. Według PZW woda Brzóze A zbiornik od Narwi za mostem jest wodą obwodu rybackiego rzeki Narew nr 6 a dzierżawcą jest OMPZW.

Stanowisko w sprawie zajęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które wystąpiło z wnioskiem do ministra właściwego ds. gospodarki wodnej o ustalenie w drodze decyzji, charakteru wód w obrębie starorzecza Brzóze Małe, gminy Rzewnie. Według Wód Polskich do czasu rozstrzygnięcia wątpliwości przez właściwy organ administracji publicznej, starorzecze Brzóze Małe niezmiennie stanowi obwód rybacki rzeki Narew nr 6, którego użytkownikiem jest Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie a uchwała Rady Gminy Rzewnie nie może ograniczać praw do użytkowania obwodu rybackiego przez OM PZW.

Czytaj: Spór o amatorski połów ryb na terenie Brzóze Małe. O charakterze wód w obrębie starorzecza zdecyduje minister

Innego zdania jest wójt Gminy Rzewnie Wiesław Chrzanowski. Zdaniem wójta Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie nie posiada żadnych praw do przedmiotowego zbiornika, a co za tym idzie amatorski połów ryb jest dopuszczalny wyłącznie na podstawie zezwolenia Wójta Gminy Rzewnie a zapowiedź braku respektowania przez Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie uchwały Rady Gminy Rzewnie stanowi próbę nieuprawnionego zastępowania przez PZW sądu administracyjnego.

Pełna treść przesłanego do nas stanowiska wójta Gminy Rzewnie poniżej.

Rada Gminy Rzewnie podjęła uchwałę Nr XXIX/188/2021 w sprawie wprowadzenia Regulaminu amatorskiego połowu ryb na obszarze wód zbiornika Brzóze Duże - Brzóze Małe. Uchwała ta została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i stała się źródłem prawa powszechnie obowiązującego na obszarze działania organu, który je ustanowił (art. 87 ust. 2 Konstytucji RP).

Zgodnie z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym istnieje domniemanie zgodności podjętej uchwały z prawem. W dniu 24 listopada 2022 r. zostało wydane zarządzenia Nr 68/2022 Wójta Gminy Rzewnie w sprawie określenia warunków amatorskiego połowu ryb na obszarze wód zbiorników w Brzóze Duże -Brzóze Małe (Dz. Urz. Woj. Mazowieckiego poz. 12660). Wskazać należy, iż Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie nie posiada żadnych praw do przedmiotowego zbiornika, a co za tym idzie amatorski połów ryb jest dopuszczalny wyłącznie na podstawie zezwolenia Wójta Gminy Rzewnie. Zapowiedź braku respektowania przez Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie ww. uchwały Rady Gminy Rzewnie stanowi próbę nieuprawnionego zastępowania przez PZW sądu administracyjnego, który jest jedynym organem uprawnionym do ewentualnego zakwestionowania uchwały Rady Gminy Rzewnie.

Jak widać sprawa nadal czeka na ostateczne rozstrzygnięcie. Będziemy wracać do tematu.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×