eOstroleka.pl
Region,

Policjanci i terytorialsi ramię w ramię walczą z koronawirusem

REKLAMA
zdjecie 480
fot. 5. MBOTfot. 5. MBOT
REKLAMA

Od początku pandemii koronawirusa żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej współpracowali z jednostkami policji, by razem przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19. Wczoraj oficjalnie podsumowano dotychczasowe działania i współpracę.

W środę, 15 lipca w dowództwie WOT w Zegrzu, odbyło się seminarium dotyczące współpracy WOT z policją w czasie pandemii. W spotkaniu wzięli udział funkcjonariusze i żołnierze. Gen. dyw. Wiesław Kukuła zwracając się do obecnych policjantów zwrócił uwagę, że pełnią oni bardzo wymagającą służbę.

W przeciwieństwie do sił zbrojnych, wy jesteście na wojnie codziennie. Doskonale rozumiemy, z czym się mierzycie i bardzo szanujemy waszą pracę. Wiemy, że możemy się wiele od was nauczyć, ale jesteśmy także gotowi do tego, aby was wesprzeć.

mówił podczas swojego wystąpienia.

W kluczowych momentach do walki z COVID-19 było kierowanych prawie 50% sił WOT.

Żołnierze opiekowali się osobami starszymi i samotnymi, wspierali pielęgniarki i lekarzy, pobierali wymazy od osób, u których podejrzewano koronawirusa  wspólnie ze Strażą Graniczną zabezpieczali też granice kraju. Wielu terytorialsów zostało także skierowanych do wspólnych działań z policjantami. Razem przeprowadzili 70 623 patrole, których celem była kontrola osób przebywających w kwarantannie, a także 25 317 patroli prewencyjnych.

Mazowieccy terytorialsi z 5 MBOT podczas trzymiesięcznych działań przeciwkryzysowych ukierunkowanych na walkę z koronawirusem przeprowadzili ponad tysiąc patroli prewencyjnych i skontrolowali blisko 28 tys. chorych i potencjalnych nosicieli wirusa. W ciągu trzech miesięcy zaangażowania żołnierze 5 MBOT wsparli 19 Komend Policji w rejonie odpowiedzialności brygady. Blisko stu żołnierzy zostało skoszarowanych w Zegrzu. - Było to konieczne ze względu na obszar działania jednostki – województwo mazowieckie – i dużą liczbę osób przebywających w kwarantannie -  mówił podczas seminarium Dowódca 5 Mazowieckiej Brygady OT, płk Mieczysław Gurgielewicz.  Skoszarowanie terytorialsów w jednym miejscu miało zagwarantować szybkie działanie w razie potrzeby.

Tu nie było żadnego planu, musieliśmy być elastyczni i na bieżąco reagować na pojawiające się wyzwania.

dodał.

Dowódca 5 Brygady zwrócił także uwagę, że konieczne jest informowanie społeczeństwa o tym, co robią wojskowi.

Spotkanie zakończyło się przedstawieniem wniosków, które w przyszłości pozwolą usprawnić współdziałanie wojska z Policją. Uczestnicy zdecydowali o konieczności prowadzenia wspólnych szkoleń, a także ujednolicenie systemów łączności obu formacji. Inspektor Nestoruk zwrócił uwagę, że dobrze byłoby, aby żołnierze przeszli także specjalistyczne szkolenia dotyczące przepisów związanych z podejmowaniem interwencji, zabezpieczenia miejsc wypadków czy prowadzenia poszukiwań osób zaginionych, uwzględniających metodę tzw. „szybkich trójek”.

Żołnierze oraz policjanci, którzy na służbie w czasie epidemii szczególnie się zasłużyli, otrzymali dziś odznaczenia. Wśród nich byli między innymi szer. Stanisław Petrykowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i policjant ciechanowskiej Powiatowej  Komendy Policji, st. sierż. Marcin Demkowski. Obaj podczas patrolu pomogli rocznej dziewczynce, która doznała wstrząsu anafilaktycznego. – Jestem przekonany, że uratowali jej życie.

powiedział dowódca 5 MBOT.

Współpraca Wojsk Obrony Terytorialnej z policją w czasie epidemii była możliwa dzięki porozumieniu, jakie 5 lutego podpisali gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT i gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Terytorialsi swoje działania nazwali operacją „Odporna wiosna”. Choć  23 czerwca, przekształciła się ona w akcję „Trwała Odporność” mającą na celu powstrzymanie epidemii, żołnierze cały czas angażują się w pomoc w ograniczaniu transmisji koronawirusa. Każdego dnia do działań – tym razem w ramach akcji jest kierowanych ok. dwóch tysięcy wojskowych.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×