Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Zaścianek Mazowsza” oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie zapraszają do udziału w szkoleniu pn. „Podstawowe ABC o pszczołach”.
Szkolenie odbędzie się 10 maja 2024 roku w budynku Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance (adres: Lipianka 39, 07-440 Goworowo) od godz. 10:00 do godz. 15:00.
Szkolenie poprowadzi Adam Karamuz – mistrz pszczelarstwa, dyplom uzyskany w 2010 r., absolwent Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Edukator w Ośrodku Edukacji Regionalnej w Lipiance, gdzie prowadzi pokazową pasiekę pszczelą w bioogrodzie.
Plan szkolenia:
- Zarys historyczny pszczelarstwa, słów kilka o prekursorze pszczelarstwa Kazimierzu Lewickim.
- Jak powstał ul warszawski.
- Gatunki owadów pożytecznych.
- Symbioza rolnik – pszczelarz.
- Majowe zabiegi w ulu.
- Pokazowa lekcja w terenie – doświadczanie pszczelarstwa.
- Słodkie dyskusje o miodzie.
Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Aby wziąć udział w szkoleniu należy wypełnić i przesłać elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny tu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEZsZoJjYKsfQkj-jOpHLrxMYN2rspS3A6ysSiJSB7rWqdIA/viewform
Szkolenia są rezultatem współpracy Województwa Mazowieckiego, LGD „Zaścianek Mazowsza”, Gminy Goworowo oraz Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Goworowie przy współorganizacji szkoleń w ramach Mazowieckich Dobrych Praktyk Kulinarnych oraz Mazowieckich Dobrych Praktyk Pszczelarskich. Są to działania prowadzone przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego od 2019 roku w formie akcji szkoleniowo-edukacyjnej i upowszechnieniowej, przybliżające społeczności Mazowsza wiedzę z zakresu produktu lokalnego i tradycyjnego, zagrodowej produkcji wyrobów w oparciu o surowce uzyskiwane we własnych gospodarstwach, dobrych praktyk mleczarskich, zielarskich, piekarniczych, przetwórstwa owoców i warzyw, łańcuchów dystrybucji żywności, w tym żywności regionalnej i tradycyjnej. Odbiorcami działań są mieszkańcy obszarów wiejskich, w tym rolnicy ekologiczni, rolnicy prowadzący działalność agroturystyczną, koła gospodyń wiejskich, kluby, stowarzyszenia, uczniowie szkół, pracownicy administracji publicznej, doradztwa rolniczego i inni zainteresowani tematem.