eOstroleka.pl
Ostrołęka, INTERWENCJA CZYTELNIKA

Po węgiel w dogodnej cenie mieszkańcy Ostrołęki mają jeździć aż do Bielska Podlaskiego lub Ełku!

REKLAMA
zdjecie 480
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Mieszkańcy Ostrołęki, którzy złożyli stosowne wnioski mogą kupić węgiel na zimę po preferencyjnych, narzuconych odgórnie cenach. Podmiotem wyznaczonym do zaopatrywania ostrołęczan w opał jest spółka Węglokoks, a jej najbliższe składy węgla oddalone są od Ostrołęki o blisko… 140 kilometrów!

Za oknem coraz zimniej, temperatury w ostatnich dniach utrzymują się na poziomie poniżej zera, sezon grzewczy rozpoczął się już na dobre. Wielu mieszkańców naszego miasta nadal boryka się z problemem zakupu opału. Nie każdego stać na zapłacenie stawki, jaką za tonę węgla oferują w sprzedaży lokalne składy. A cena ta została wynosi około 3 500 złotych za tonę.

Rozwiązaniem miała być przyjęta centralnie maksymalna cena za paliwo opałowe, które wprowadzać na rynek mają wyznaczone podmioty. Każdy, kto chciał kupić opał po preferencyjnej cenie musiał w stosownym terminie złożyć w urzędzie miasta lub gminy odpowiedni wniosek. Jak sytuacja z dystrybucją węgla po takich niekomercyjnych, regulowanych centralnie stawkach wygląda w Ostrołęce? O interwencję w tej sprawie poprosił nas jeden z mieszkańców.

Czy miasto Ostrołęka będzie dystrybuować węgiel po preferencyjnej cenie tak jak to robią inne samorządy? Mieszkańcy poskładali zapotrzebowania w punktach informacyjnych Urzędu Miasta już w ubiegłym miesiącu i od tego czasu cisza. W urzędzie miasta nie można dowiedzieć się nic więcej na ten temat. Inne samorządy już sprzedają węgiel a u nas cisza. Temperatura spadła poniżej zera i trzeba już ogrzewać domy. Nie wszystkich stać żeby kupić węgiel po 3 500 zl za tonę a po tyle jest sprzedawany na ostrołęckich składach.

- pisze nasz Czytelnik.

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy służby prasowe Urzędu Miasta w Ostrołęce. Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że mieszkańców naszego miasta w zakupie węgla po preferencyjnych stawkach ma obsługiwać spółka, której najbliższy punkt dystrybucji znajduje się w… Ełku (około 120 km) lub w Bielsku Podlaskim (135 km).

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych Miasto Ostrołęka przystępuje do zakupu paliwa, o którym mowa w ww. ustawie. Informacja o tym fakcie została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w dniu 4 listopada, a Miasto zostało zarejestrowane na platformie internetowej cieplo.gov.pl w celu zgłoszenia zapotrzebowania na zakup paliwa węglowego dla gospodarstw domowych od podmiotu wprowadzającego węgiel do obrotu.

 

 

W dniu 18 listopada 2022 r. na wspomnianej stronie pojawiła się informacja, że podmiotem wprowadzającym paliwo węglowe wyznaczonym dla Miasta Ostrołęki jest Węglokoks S.A. Z uzyskanych przez Urząd Miasta informacji z infolinii firmy wynika, że przedsiębiorstwo nie ma w Ostrołęce ani okolicy składu węgla, a najbliższe geograficznie składy znajdują się w Ełku (odległość ok. 120 km) lub Bielsku Podlaskim (ok. 135 km od Ostrołęki).

 

 

Jednocześnie informuję, że na terenie Miasta Ostrołęki zlokalizowany jest skład węgla kwalifikowanego dostawcy węgla Polskiej Grupy Górniczej (PGG), co znacznie uprościłoby logistykę zakupu oraz dystrybucji węgla dla mieszkańców Ostrołęki w ramach ww. ustawy.

W związku z powyższym Prezydent Miasta zwrócił się do wymienionych przedsiębiorstw, wprowadzających węgiel do obrotu, z prośbą o informację, czy i w jakim trybie jest możliwa zmiana podmiotu wprowadzającego dla Miasta Ostrołęki - z Węglokoksu na PGG, co niewątpliwie przyczyniłoby się do przyspieszenia możliwości zakupu węgla przez mieszkańców, a także uniknięcia dodatkowych kosztów transportu paliwa ze składu podmiotu wprowadzającego do miejsca dystrybucji węgla dla mieszkańców Ostrołęki.

 

 

Reasumując, Miasto Ostrołęka planuje w możliwie krótkim czasie rozpoczęcie dystrybucji surowca w ramach wspomnianej ustawy, natomiast działania te będą uzależnione od efektów rozmów z Polską Grupą Górniczą oraz Węglokoksem.

wyjaśnia Marta Głosek, dyrektor Wydziału Planowania i Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrołęce.

 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×