eOstroleka.pl
Polska,

PJN broni Antykomor.pl

REKLAMA
zdjecie 480
fot. sxc.hufot. sxc.hu
REKLAMA

Klub Parlamentarny Polska Jest Najważniejsza zapowiedział złożenie projektu ustawy likwidującej artykuły kodeksu karnego dotyczące problemu pomówień oraz zniewagi prezydenta, a które, zdaniem polityków PJN, umożliwiają naruszanie wolności obywatelskich i wolności wypowiedzi w Polsce. W nadchodzącym tygodniu KP PJN przedstawi w Sejmie projekt takiej ustawy.

- Naruszane są wolności obywatelskie, naruszana jest wolność wypowiedzi. Często używa się prawa i    instytucji państwa do rzeczy, które nijak nie przystają do zadań, dla których te instytucje zostały stworzone - mówił na konferencji prasowej poseł Paweł Poncyljusz. - Mówię tu przede wszystkim o wydarzeniach sprzed kilku dni, kiedy twórca strony internetowej Antykomor.pl został o szóstej rano odwiedzony przez oficerów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy przeprowadzili u niego rewizję i dokonali zabezpieczenia materiałów, które służą do prowadzenia tej strony.

Klub Parlamentarny Polska Jest Najważniejsza proponuje konkretne propozycje rozwiązań problemu naruszania wolności słowa w Polsce. Poseł Poncyljusz zapowiedział, że projekt takiej ustawy KP PJN przedstawi w nadchodzącym tygodniu.

- Będziemy mówić o trzech rzeczach - zapowiadał poseł Poncyljusz. - Po pierwsze artykule 212 kodeksu karnego dotyczącego problemu pomówień, po drugie artykule 135 kodeksu karnego chroniącego przed zniewagą prezydenta oraz o raporcie Naczelnej Rady Adwokackiej, który odnosi się do problemu wolności obywatelskich i wolności słowa

Poseł przedstawił propozycję likwidacji i wykreślenie z kodeku karnego artykułów 212 i 135.

Art. 212 Kodeksu karnego dotyczy problemu pomówień: Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku". Natomiast artykuł 135 Kodeksu karnego mówi o karze za znieważanie prezydenta. 

Posłowie zaznaczyli, że podobne zapisy znajdują się w kodeksie cywilnym, co pozwala osobom poszkodowanym dociekać swoich spraw przed sądem. Artykuł 212 kodeksu karnego jest natomiast często wykorzystywany przez osoby w strukturach władzy w celu szkodzenia swoim przeciwnikom.

- Istnieje postępowanie cywilne i osoba, która uzna, że jej dobra zostały naruszone, może dochodzić swoich praw na ich podstawie. Z artykułu 212 korzysta wiele osób, które próbują postawić na swoim i często są to ludzie szeroko rozumianego obozu władzy (...). Ten artykuł powiela rozwiązania Kodeksu cywilnego, więc nie ma przeszkód, żeby go zlikwidować. Art. 212 powoduje też kłopoty wielu dziennikarzy, zwłaszcza z prasy lokalnej, którzy dociekając prawdy, badając negatywne przykłady funkcjonowania organów władzy na poziomie lokalnym, prezentują pewne poglądy. Ktoś wyłapuje jedno zdanie z kontekstu i na tej podstawie przeprowadza się całe postępowanie sądowe - powiedział Poncyljusz. - To nie jest artykuł, bez którego, ci, których dobra zostały naruszone, nie będą mogli dociekać swoich praw.

Z kolei Paweł Kowal podkreślał, że nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać w Kodeksie karnym art. 135.
- Dobra prezydenta RP można chronić na podstawie innych przepisów. Art. 135 jest przyczyną nadgorliwości organów państwa, które są postawione w trudnej sytuacji - czują, że muszą reagować. Czas najwyższy zrezygnować z tego paragrafu, większość państw na świecie nie zna takich regulacji - dodał Kowal. - Analizujemy raport Naczelnej Rady Adwokackiej i propozycje, które zostały tam zgłoszone i jakie są możliwości przekucia zgłoszonych tam propozycji na konkretne akty prawne tak, aby obywatele polscy byli chronieni od nadmiernego stosowania podsłuchów, sprawdzani ich bilingów i wkraczania w ich życie prywatne.

Kalendarz imprez
listopad 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×