Klub parlamentarny PiS złożył w prezydium Sejmu projekt uchwały upamiętniającej 70. rocznicę buntu więźniów w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince. Autorem projektu jest poseł Arkadiusz Czartoryski.
- Źródła historyczne przeczą propagandzie Tomasza Grosa o obojętnej wobec żydów postawie mieszkańców okolicznych miejscowości. Moją intencją jest oddanie hołdu mieszkańcom wsi podlaskiej i wschodnio-mazowieckiej, których historia jest często zakłamywana. - powiedział nam poseł Czartoryski.
Poniżej pełna treść projektu uchwały
2 sierpnia 1943 roku w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince wybuchł bunt więźniów, który w konsekwencji doprowadził do likwidacji obozu, jednego z największych miejsc zagłady narodu żydowskiego w podbitej przez III-cią Rzeszę Europie.
Więźniowie po zdobyciu broni, zaatakowali pilnujących obozu SS-manów i zniszczyli część infrastruktury obozowej. Według szacunków historyków ok. 200 więźniów zbiegło i miedzy innymi dzięki pomocy okolicznych mieszkańców stu spośród nich przeżyło wojnę.
Okoliczna ludność z ówczesnego powiatu sokołowsko-węgrowskiego udzieliła uciekinierom efektywnej pomocy w formie przekazania ubrań, pieniędzy, żywności lub noclegów. Dziesiątki Polaków z okolicznych wsi za pomoc Żydom, uciekinierom z Treblinki, zostało bestialsko zabitych. Symbolem stała się zamordowana za pomoc w postaci chleba, cała rodzina Lubkiewiczów ze wsi Sadowne.
Z samego tylko powiatu sokołowsko-węgrowskiego, Medalem Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata odznaczonych zostało blisko 100 osób.
Udzielający pomocy zbiegłym więźniom niemieckiego obozu zagłady mieszkańcy okolic Treblinki nie są odosobnionym przypadkiem Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej. Instytucje Polskiego Państwa Podziemnego, jednostki wojskowego podziemia i poszczególni Polacy wraz z rodzinami w całym kraju zaangażowani byli w te wynikające z przywiązania do humanitarnych i chrześcijańskich wartości działania. Tysiące Polaków zapłaciło za udzielaną pomoc najwyższą cenę życia – mordowano całe rodziny udzielające Żydom pomocy.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd bohaterom buntu w niemieckim, nazistowskim Obozie Zagłady w Treblince, którzy podjęli heroiczną walkę o wolność i godność człowieka. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa wyrazy największego szacunku i czci wobec wszystkich mieszkańców okolic Treblinki, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc swoim żydowskim braciom.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża przekonanie, że wiedza o mieszkańcach wsi i miasteczek z okolic Treblinki oraz innych Polakach, którzy oddali swoje życie ratując Żydów powinna być ważnym fundamentem narodowej pamięci.