eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstanie w budynku po ostrołęckim areszcie śledczym

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
Ostrołęka: Miasto przejmuje zabytkowe budynki po byłym areszcie śledczym. Jak się dowiedzieliśmy, powstanie w nich pierwsze w Polsce Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Z końcem września funkcjonujący przy ul. Traugutta w Ostrołęce areszt śledczy został oficjalnie zlikwidowany. Jego zadania przejął Zakład Karny w Przytułach. Cały areszt został przeniesiony z Ostrołęki do Przytuł w połowie roku. Od tego czasu trwały ciągłe spekulacje, co stanie się z zabytkowym obiektem. Według jednej z koncepcji miało tam powstać więzienie dla kobiet. Ostateczna decyzja co do przyszłości budynku po byłym areszcie miała zapaść w październiku.

- Wystąpiliśmy z wnioskiem o wygaszenie trwałego zarządu nad tym obiektem - powiedział nam Michał Zagłoba, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku.

Taka decyzja dotychczasowego zarządcy podyktowana była wysokimi kosztami związanymi z funkcjonowaniem aresztu. Dalsze utrzymywanie budynków mijało się z celem, w sytuacji gdy w Przytułach ukończono budowę nowego zakładu karnego. Najbliższa przyszłość jednego z najstarszych budynków w mieście stanęła zatem pod znakiem zapytania.

Jest jednak spora szansa, że zabytkowy obiekt nie będzie niszczał niezagospodarowany - ich przejęciem zainteresował się samorząd Ostrołęki.

- Obecnie trwa procedura przejęcia działki, na której znajdują się budynki po byłym areszcie. Dotychczasowy zarządca tego terenu zgodził się oddać nam działkę nieodpłatnie - mówi Grzegorz Płocha, wiceprezydent Ostrołęki.

Co zatem powstanie w tym miejscu? Jak się dowiedzieliśmy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w byłym areszcie powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Z takim pomysłem wystąpił do prezydenta Ostrołęki poseł Arkadiusz Czartoryski.

- Muzeum Żołnierzy Wyklętych jest szansą na uatrakcyjnienie oferty kulturalnej i edukacyjnej Ostrołęki oraz całego wschodniego Mazowsza. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w Polsce nie ma podobnego muzeum. Pomysł stworzenia tego muzeum był jednym z elementów programu wyborczego PiS w naszym mieście, a ostatnio został wpisany do strategii rozwoju miasta Ostrołęki - podkreśla poseł Czartoryski. - Moim zdaniem jest to doskonały, będący w dobrym stanie obiekt, którego atmosfera pasuje do tematu Żołnierzy Wyklętych. Nowa jednostka kultury w naszym mieście ma szansę stać się miejscem szczególnym na skalę krajową - dodaje parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Więzienie zostało zbudowane w 1903 roku przez władze carskie na ówczesnych obrzeżach miasta. Podczas I i II wojny światowej, podczas gdy zniszczenia miasta sięgały 70 proc., budynki więzienia praktycznie nie zostały uszkodzone. Po wojnie placówka miała charakter karno-śledczy i była nadzorowana przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego. W jednostce umieszczano przeciwników politycznych oraz przestępców. Wśród aresztowanych byli niektórzy żołnierze AK.


D. Płoski
REKLAMA
Kalendarz imprez
kwiecień 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
 7 dk8 dk9 dk10  11 dk12 dk13
 14  15 dk16  17  18  19  20
 21  22 dk23  24  25 dk26 dk27
 28  29 dk30  1  2  3  4
×