Pan Jean-Pierre z Francji postanowił poszukać przodków w miejscu, gdzie urodził się jego ojciec. Napisał do eOstroleka.pl, a siła internetu okazała się - po raz kolejny - naprawdę niesamowita. Już po kilku dniach przekazaliśmy panu Jean-Pierre'owi kontakt do pierwszej krewnej: udało się potwierdzić, że są daleką rodziną.
Przypomnijmy: - Poszukuję rodziny mojego ojca Stefana Ałaja urodzonego 14 czerwca 1907 roku w Myszyńcu Starym. Jestem we Francji, ale chciałbym znaleźć korzenie w jego rodzinnej wiosce - napisał do naszej redakcji pan Jean-Pierre Alaj, mieszkaniec Belleu.
Całą historię opisaliśmy na eOstroleka.pl, a po naszej publikacji zaczęły się zgłaszać osoby, które w swojej rodzinie miały bliskich o nazwisku Ałaj lub wiedzą, kto nosił takie nazwisko.
Jedno ze zgłoszeń od razu wydało się celnym tropem. "Moja babcia miała nazwisko Ałaj" - napisała do nas pani Anna Ceberek. Podała też imiona pradziadków i pra-pra dziadków. I właśnie te ostatnie dane okazały się niezwykle pomocne.
Okazało się, że pradziadkiem pani Anny był Ignacy Ałaj (ur. 1903 r.), czyli o cztery lata starszy brat Stefana Ałaja (ur. 1907 r.) - ojca pana Jean-Pierre'a.
Pradziadek pani Anny i ojciec pana Jean-Pierre'a byli braćmi, ale los rzucił ich daleko od siebie. Ignacy Ałaj prawdopodobnie był rolnikiem, doczekał się czwórki dzieci (nikt z tej czwórki już nie żyje) i pochowany został na cmentarzu w Myszyńcu. Z kolei Stefan Ałaj po wojnie wyjechał do Francji i tam zmarł w 1976 roku.
Po latach jego syn zdecydował, że chce odnaleźć korzenie w rodzinnej wiosce ojca, napisał do eOstrołęki, a finał tej sprawy jest naprawdę poruszający. Choć Belleu i Myszyniec Stary dzieli 1674 kilometry, to internet sprawił, że nie było żadnych granic. Kontakt do pani Anny już przekazaliśmy panu Jean-Pierre'owi.
- Rzeczywiście, to bardzo interesujące! Chwała wam i dziękuję! - napisał wyraźnie poruszony Francuz, kiedy napisaliśmy mu o tym, że udało się odnaleźć pierwszą osobę z jego rodziny. Zapowiedział też, że chce odwiedzić Myszyniec: - Planuję przyjechać do Polski w czerwcu 2024, aby odkryć miejsce, w którym urodził się mój tata.
Rodzina Ałajów... i nie tylko!
W poszukiwaniu rodziny Ałajów sporo pomógł nam pan Andrzej (dziękujemy za maila!), który za pomocą wyszukiwarki Projekt Kurpie odnalazł prawdopodobnie całą dziewiątkę dzieci Ignacego i Marianny Ałajów (z d. Zielińska), czyli dziadków pana Jean-Pierre'a.
RODZEŃSTWO AŁAJ (dzieci Ignacego Ałaj i Marianny z Zielińskich): 1. Władysław (ur. 1902, zmarł jako dziecko); 2. Ignacy (1903, w 1928 r. wziął ślub z Leokadią Kaczyńską); 3. Władysław, wpisany jako Chałaj, ur. 1905 r.; 4. Stefan, ur. 1907 r.; 5. Teofil, ur. i zm. 1913 r., zmarł jako dziecko; 6. Bolesław, zapisywany czasami jako Hałaj, ur. 1910 r., zmarł jako kawaler w 1936 r.; 7. Stanisław - dwa razy żonaty, w 1916 r. z Pauliną Dzierlatką, w 1931 r. z Anną Trzcińską; 8. Piotr - ślub z Marianną Samsel w 1919 r., 9. Paulina, zapisana jako Chałaj, ślub z Teofilem Brodzikiem w 1928 r.
Na pewno możliwe jest, że żyją jeszcze kolejne pokolenia potomków Władysława (ur. 1905, o ile miał potomstwo) oraz trójki najmłodszych dzieci państwa Ałajów:
- Stanisława - z Pauliną Dzierlatką na pewno miał syna Bolesława Piotra - ur. 1920 i córkę Stefanię - ur. 1917, która w 1936 r. wyszła za Władysława Soliwodę.
- Piotra - na pewno miał córkę Leokadię urodzoną w 1922 r.
- Pauliny Brodzik, z d. Ałaj - na pewno mieli potomstwo, odnotowano niestety, że aż trójka zmarła jako dzieci.
Warto zajrzeć do swoich drzew genealogicznych: jeżeli macie w nich wskazane wyżej osoby (np. Bolesław Piotr Ałaj, ur. 1920; Stefania Soliwoda z d. Ałaj, ur. 1917, Leokadia z d. Ałaj, ur. 1922 r.), to zachęcamy, by zgłosić się mailowo na michal@eostroleka.pl. Przekażemy panu Jean-Pierre'owi, z którym jesteśmy w kontakcie. A jeżeli przyjedzie on do Polski w 2024 roku, to być może będzie to okazja do niesamowitego spotkania.