Wiesz dobrze, jak ważny jest wygląd dłoni, które są Twoją wizytówką. Kluczem do miękkiej, gładkiej i pozbawionej przebarwień skóry rąk jest dobranie kosmetyków odpowiednich do jej potrzeb. Co zrobić, gdy staje się szorstka i popękana? Przeczytaj nasz miniporadnik i zacznij działać.
Skóra dłoni jest bardzo delikatna i wrażliwa na czynniki zewnętrzne. To dlatego, że znajduje się w niej bardzo dużo gruczołów potowych. Nie służą jej twarda woda, detergenty, zmienne warunki atmosferyczne. Możesz jednak ukierunkować pielęgnację na konkretny problem i dobrać odpowiednie kosmetyki. Tym sposobem na pewno poprawisz wygląd rąk i zapobiegniesz ponownym przypadłościom.
Pielęgnacja dłoni przesuszonych i podrażnionych
Brak właściwego nawilżenia, niekorzystny wpływ warunków pogodowych, częsty kontakt z wodą i środkami chemicznymi oraz suche powietrze są najczęstszymi winowajcami przesuszonych oraz podrażnionych dłoni. Niestety, nie da się uniknąć słońca latem, a zimą – mrozu. Możesz jednak zadbać o to, by naskórek był właściwie przygotowany na ekspozycję na drażniące czynniki. Kluczem do sukcesu są kremy z dodatkiem alantoiny, gliceryny, olejów roślinnych oraz D-panthenolu. Substancje silnie nawilżają, wspomagają odnowę zniszczonego płaszcza ochronnego oraz warstwy hydrolipidowej. Ponadto nie dopuszczają do utraty wilgoci, wygładzają, zmiękczają oraz łagodzą dolegliwości, takie jak zaczerwienienia czy swędzenie. Szeroki wybór znajdziesz w drogerii internetowej MAKEUP
Ukojenie skóry popękanej i pokrytej rankami
Gdy przesuszenie skóry staje się bardzo dotkliwe, może to doprowadzić do powstania bolesnych ranek i pęknięć. Dzieje się tak w przypadku częstego kontaktu rąk z niszczącymi detergentami, które w sposób agresywny naruszają naskórek. Najlepiej każdą domową czynność wykonywać w rękawiczkach (nawet zmywanie naczyń), a po zakończonych obowiązkach umyć dłonie łagodnym mydłem, dokładnie je osuszyć i nałożyć grubszą warstwę kremu.
W sytuacji, gdy ranki są na tyle bolesne, że uniemożliwiają Ci wykonywanie jakichkolwiek czynności, pomóż sobie środkiem antybakteryjnym oraz bandażem opatrunkowym. Ręka powinna pozostać zawinięta przez około godzinę, następnie (jeśli z pęknięcia nie sączy się krew), nałóż warstwę kremu. Najlepiej, by miał w składzie mocznik, masło shea lub olejki roślinne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie serum na noc i włożenie specjalnych bawełnianych rękawiczek. Następnego dnia wygląd powinien ulec dużej poprawie.
Jeśli pęknięcia i drobne rany mimo Twoich starań nie znikają, udaj się po fachową pomoc do dermatologa. Być może cierpisz na niedobór witamin, łuszczycę lub egzemę i konieczne będzie podjęcie zdecydowanych kroków.
Na ratunek dłoniom z oznakami starzenia
Ręce w sposób najbardziej widoczny zdradzają wiek. Dlatego w miarę upływu czasu zaczynają pojawiać się na nich przebarwienia i plamy starcze , stają się mniej jędrne i szorstkie w dotyku. Wina takiego stanu rzeczy leży w naskórku, który na grzbiecie dłoni jest cieńszy i ubogi w kolagen. Ratunku szukaj w kremach o działaniu wygładzającym, intensywnie nawilżającym oraz uelastyczniającym. Warto też wykonywać proste ćwiczenia mające na celu wspomaganie mięśni, np. ściskanie gumowej piłeczki, a następnie rozluźnianie. To doskonale wpływa na poprawę krążenia i sprężystość.
Niezależnie od tego, w jakim stanie są Twoje ręce, pamiętaj o ich dokładnym wycieraniu po każdym myciu, regularnym stosowaniu kremu oraz noszeniu rękawiczek zimą. To małe niepozorne czynności, a mogą przesądzić o wyglądzie dłoni.